Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Doğum Sıranız Sizi Nasıl Etkiliyor?

Doğum Sıranız Sizi Nasıl Etkiliyor?

Yazar: Ankara Psikolog

Bazı araştırmacılar ailenizdeki doğum sıranızın üzerinizde etkisi olduğunu düşünüyor. Bu etkiler kişiliğiniz ve zeka seviyeniz üzerine olabileceği gibi dindar olup olmamanızla bile alakalı olabiliyor. Her ne kadar konuyla alakalı çalışmalar yapılsa da bazı araştırmacılar doğum sırasının etkilerinin çok da belirgin ve geçerli olmadığını savunuyor. Bu içerikle size konuya dair yapılmış bazı araştırma sonuçlarını göstereceğiz.

Dikkat!: bu yazıdaki sonuçların neden-sonuç ilişkisi oluşturmadığını, yalnızca korelasyon belirttiğini unutmayın. Ayrıca hepsi birer genellemedir ve herkes için geçerli olmayabilir.

  1. Ortanca çocuklar ailedeki en az dindar olan çocuklardır. Aynı zamanda da en az öz disipline sahip olanlardır. Bu sonuca Saroglu ve Fiasse’nin dindarlık ve kişilik özelliklerini karşılaştırarak yaptıkları bir çalışmanın sonunda ulaşılmıştır.
  2. En küçük çocuklar başkalarını en çok düşünen, en yumuşak huylu ve sıcak olanlardır. Aynı araştırmadan alınan bu sonuca ek olarak ailenin küçük çocukları kurallara itaat etme, dürüstlük ve güvenilirlik açısından da daha pozitif derecelendirilmişlerdir.
  3. Ortanca çocuklar kendilerini disipline etme konusunda en başarısız olanlardır. Yetkinlik ve başarı konusunda da kardeşlerinden daha geridedirler. Aynı zamanda ortanca çocuklar en dürtüsel hareket eden, hayal ve fantezilere en açık çocuk olarak belirlenmişlerdir.
  4. Kardeşlerin okulda aldıkları notlar incelendiğinde, ailenin ilk çocuğunun daha yüksek notlara sahip olduğu görülmüştür.
  5. Ailenin büyük çocuğu öz disiplini en fazla olan ve en az sosyal olandır. İlk çocuklar genelde liderlik özellikleri bakımından da kardeşlerini geride bırakırlar. Aynı zamanda anlaşmaya en açık çocuklar en büyük olanlardır, belki de bu liderlik özelliklerini destekleyen bir etkendir.
  6. 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre en büyük çocuklar kardeşleri arasında en zeki olanlar. Ailenin büyük çocuğunun özellikle de sözel yeteneklerde matematiksel ve uzaysal yeteneklere göre daha başarılı olduğu ölçülmüş.
  7. Tek çocuk olanların yaşam doyumu en üst seviyede oluyor. Bu durumun ailenin kaynaklarının ve zamanının birkaç kardeş arasında paylaşılmak yerine bölünmeden tek bir kişiye aktarılmasıyla alakası olabilir tabi ki.

 

 

Kaynak: http://www.psych2go.net/7-surprising-ways-birth-order-effects-us/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !