Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Dokunmanın Vücut Haritası

Dokunmanın Vücut Haritası

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanlar sosyal ilişkileri sırasında bazı temaslara ses etmezken bazı temaslardan da oldukça rahatsız olabiliyorlar.Yapılan yeni bir araştırma, insanların sosyal dokunma üzerine hissettikleri ile ilgili bilgiler veriyor.

Sosyal ilişkilerde öpüşme normal bir durum olarak görüşe de bir yabancı ile orta ve ileri düzeyde yakınlık kurmak hiç tercih edilmeyen bir durum.

Yapılan çalışmada Finlandiya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Rusya’dan 1.300 insana farklı insanlar ilişkilerine göre dokunuyorlar.

Aşağıdaki sonuçlarda, açık renkte olan alanlar, kişiye kurulan ilişki için dokunulan yerin uygun olduğunu gösteriyor.

Kadın erkek farklılığını göstermek için vücut bölgeleri mavi renkle belirlenmiş.

1

Aşağıdaki resimde ise daha uzak sosyal ilişkiler için sosyal dokunma haritasını göreceksiniz.

2

Araştırmacılardan JuuliaSuvilehto: “Bulgularımız, dokunmanın sosyal ilişkinin devamlılığı açısından önemli olduğunu gösteriyor. Sosyal dokunma haritasında yakın ilişkilerde dokunmanın genellikle memnuniyet verdiğini görüyoruz. Yakınlık seviyesi azaldıkça, çok daha az bölgeye dokunma izni verildiğini anlıyoruz.”

Bu sonuçlar sosyal ilişkilerde sözel olmayan davranışlarla ilgili bize bilgi veriyor. Sosyal ilişkiler insanların genel mutluluklarıyla da ilgili. Sosyal ilişkilerden mahrum olan bireylerin daha az mutlu olduğu biliniyor.

Araştırmacılara göre bu çalışmanın sonuçları sosyal ilişkileri ve onlarla bağlantılı olan bazı rahatsızlıkların anlaşılması açısından oldukça önem taşıyor.

Çalışmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz: http://www.pnas.org/content/early/2015/10/21/1519231112

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !