Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Duygusal Rahatsızlığın 8 İşareti

Duygusal Rahatsızlığın 8 İşareti

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanlar çoğu zaman duygusal olarak sağlıksız olduklarını fark etmezler. Kalitesiz bir yaşam sürerler ama bunun sebebini duygularına bağlamayabilirler. Fiziksel rahatsızlıkları olup da doktora gitmeyi reddeden insanlar gibi duygusal rahatsızlıkları olanlar da durumlarını görmezden gelebilirler ama bu gerçeği değiştirmez. Duygusal rahatsızlığın 8 yaygın işaretini bu yazımızda bir araya getirdik. Bu işaretleri bilgi edinmek için okumalısınız ancak herhangi bir tanı koymak için yeterli olmayacaklarını belirtelim.

  1. Her zaman endişelisinizdir

Gece gündüz sürekli endişeli bir haliniz vardır. kaygılarınız yüzünden uyku düzeniniz bozulur, iş/okul performansınız düşer. Sanki endişe bağımlısıymışsınız da buna engel olamıyormuşsunuz gibi hissedersiniz.

  1. Sürekli hayıflanırsınız

Eğer size yük olan üzüntüleriniz var ve üstesinden gelemiyorsanız sürekli hayıflanmayı seçerseniz kendinizi depresif hissedebilirsiniz. Geçmişte yaşadıklarınızı düşünüp ardınızda bırakamadığınızda tekrar tekrar yaşadığınız mutsuzluk sizin şimdiki duygu durumunuzu ciddi bir şekilde etkiler.

  1. Her zaman öfkelisinizdir

Affetmeyi bilmiyorsunuz diyebiliriz. Aklınızda hep size yapılan yanlışlar siz öfkelendiren durumlar vardır. İntikam fikri hep kafanızın bir köşesindedir. Bu durum içinizde bitmek bilmeyen bir kin oluşmasına sebep olur ve negatif duygular duygusal rahatsızlıkların en büyük destekçisidir.

  1. Olaylara yalnızca kendi tarafınızdan bakarsınız

Bakış açınızı değiştirmeyi düşünmezsiniz bile. Haklı olduğunuzu düşünür ve bundan asla şüphe duymazsınız. Bununla birlikte sizinle aynı görüşleri paylaşmayan kişilerin fikirlerini beğenmez, dikkate almaz, önemsemezsiniz.

  1. Empati sahibi değilsinizdir

Kendinizi asla başka insanların yerine koymazsınız ve bu da ilişkilerinizde sorun yaratır. Yaşanan olayların sizde yarattığı etkileri bilirsiniz ama karşınızdakinin neler yaşıyor olabileceğini düşünmezsiniz.

  1. Sınırlarınızı çizemezsiniz

Sürekli çevrenizdekileri memnun etmeye çalışırsınız hayatınızda belirgin sınırlar yoktur. Kendinizden çok başkalarının düşüneceklerini, hissedeceklerini önemsersiniz.

  1. Kolaylıkla incinirsiniz

Yaşadıklarınıza karşı çok dirençsizsinizdir. Her şey sizi kırar, incitir ve ciddi hasarlar verir. Kendinizi güçlü hissetmezsiniz hatırladığınız her anınız acı vericidir.

  1. Başarısız olacağınıza dair sürekli nedenler bulursunuz

Kendinizle konuşuma diliniz hep olumsuzluk barındırır. Cümleleriniz olumsuzluk ekleriyle son bulur. Çoğu zaman başarısız olacağınızı düşündüğünüzden yeni işlere adım atmazsınız bile bu da karşınıza çıkan birçok fırsatı kaçırmanıza sebep olur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !