Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Duygusal Zekânızın Zayıf Olduğunun 5 İşareti

Duygusal Zekânızın Zayıf Olduğunun 5 İşareti

Yazar: Ankara Psikolog

Duygusal zekâ, iki şekilde açıklanabilir: Kendi duygularınızın farkında olmak, onları etkili bir şekilde ifade etmek ve diğerlerinin duygularını anlayarak uygun bir biçimde tepki göstermek.

İnsanlar inanılmaz zeki olsalar bile duygusal zekâları zayıf olduğu için sosyal durumlarda ve iletişim konularında sıkıntı yaşayabilirler.

Duygusal zekânızın zayıf olup olmadığını merak ediyorsanız bu 5 işareti inceleyebilirsiniz:

Üzgün olan birini görmezden gelirsiniz.

duygusuz

Birisinin acı çektiğini ya da ağladığını görseniz de onunla ilgilenmezsiniz. Gözlerinizi kaçırır ve yürümeye devam edersiniz. Bir başka seçenek olarak onlarla durumlarını görmezden gelerek başka konular hakkında konuşursunuz. Bu sizin insanlarla kurduğunuz ilişkiler için oldukça yıkıcıdır.
Bunun yerine üzgün veya mutsuz birini gördüğünüzde, ona sorunun ne olduğunu sorup dikkatli bir şekilde dinleyebilirsiniz.

Diğerlerinin sözünü kesersiniz.

geveze

Diğerleri kendi düşüncelerini açıklayamadan kendi fikirlerinizi söylemeye başlarsanız çok sevimsiz olursunuz. Bu ne kadar hırslı ve bencil olduğunuzun bir göstergesidir. Siz, sizi hiç dinlemeyen birisiyle konuşmak ister miydiniz?
Bunun yerine karşınızdakini söyleyecekleri bitene kadar dinleyin. Konuşmaya başlamadan önce o kişinin sözünü bitirip bitirmediğini öğrenin.

Herkesin aynı şekilde davranmasını beklersiniz.

PerfectGIF

İnsanların siz nasıl düşünüyorsanız o şekilde düşünmesini beklemek, siz nasıl davranıyorsanız o şekilde davranmalarını düşünmek duygusal zekânızın zayıf olduğunu gösterir. Her insanın kişilikleri, yaşam biçimleri ve zevkleri farklıdır. Bu yüzden her insan yaşamı farklı biçimlerde yaşar.

Hata yapmak sizi çok yıpratır.

kaygılı

Herhangi bir işte hata yaptığınızda bunu çok büyütürsünüz ve kendinizi her şeyden sorumlu tutarsınız. Ama hata yapmak sizin başarısız olduğunuzu göstermez. Duygusal zekâsı yüksek insanlar herkesin hata yapabileceğinin farkındadır ve bu hatadan ders almaya çalışır.

Diğerlerinin sizi beğenip beğenmediğini umursamazsınız.

umursamaz

Başkalarının sizinle ilgili olan eleştirilerine kulak vermemek duygusal zekânızın zayıf olduğunun bir başka göstergesidir. Bu eleştirilerin altından kalkmalı ve onları dikkate almalısınız. Eleştiri getirmeleri o insanların size düşman olduğunu göstermez. Bunun yerine insanlarla, eleştirildiğiniz konu ile ilgili nasıl daha iyi olabilirsiniz konuşması yapmalısınız.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !