Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Ebeveyn Olmadan Önce Ebeveynlerinize Söylemeniz Gereken 5 Şey

Ebeveyn Olmadan Önce Ebeveynlerinize Söylemeniz Gereken 5 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Çocuk sahibi değilken anne baba olmak size kolay görünüyor olabilir. Ancak kendi çocuğunuza sahip olduğunuzda hayatın görünenden daha zor olabileceğiniz anlayacaksınız. Anne baba olmuş çoğu kişi gibi belki siz de “Şimdi annemi/babamı daha iyi anlıyorum.” diyeceksiniz. Ebeveyn olmadan önce anne babanıza söylemeniz gerekenleri bu içeriğimizin konusu yaptık, işe “Teşekkür ederim.“ ile başlayabilirsiniz.

İyi ki bana ‘Hayır’ dediğin zamanlar olmuş

Çocukken ebeveynlerinizden birçok şey istediniz ama her zaman olumlu cevap alamadınız. Duyduğunuz her ‘Hayır’ yüzünden onlara kızdınız, gücendiniz… Ancak kendi çocuğunuz olduğunda gördünüz ki reddettikleri şeyler hep sizin iyiliğiniz için, sizi korumak içindi.

Bana kitap okuduğun için mutluyum.

Ebeveynlerinizin size kitap okumuz olmasının değerini çocuk sahibi olmadan da anlayabilirsiniz. Sizi küçük yaşlarınızdan itibaren kitap okumaya heveslendiren ve gelişiminize katkı sağlayan anne babanıza bunun önemini anladığınızı söylemeniz gerçekten önemlidir.

Yemeklerin harikaydı!

Yemek yapmaktan çok hoşlanıyor olabilirsiniz belki de size zor geliyordur ancak inanın çocuk sahibi olduktan sonra daha da zorlaşacak. Çocuklarınızla ilgilenirken zaman ayırıp yemek yapmalısınız çünkü onları beslemek de sizin sorumluluğunuzda. Kendinizi yorgun argın koşuştururken bulunca “Vay benim çilekeş annem/babam neler çekmiş!!” düşüncesi aklınızdan geçebilir.

Onun hakkında söylediklerinde haklıydın.

Büyüme sürecinizde bir kez bile olsa anne babanızın erkek arkadaşınız veya kız arkadaşınız hakkında eleştirisi olmuştur ve bu sizi çok öfkelendirmiştir. Ancak vakti geldiğinde siz de benzer fikirlerinizi çocuğunuza söyleyeceksiniz çünkü onun üzülmesini istemiyorsunuz.

Özür dilerim.

Tartışmalarınız, bağırmalarınız, yalanlarınız, kardeşlerinizle yaptığınız kavgalar… bu liste uzar gider ama hepsi anne babanızı üzen ve zora sokan şeylerdi. Belki bunu hiç fark etmediniz ama çocuğunuzla yaptığınız ilk kavgada kafanıza dank edeceğine garanti veriyoruz. Anne babalar affedicidir ancak sizin de bu konuda bir şeyler yapmanız gerekir o yüzden özür dilemeyi ihmal etmeyin.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !