Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » En Güçlüler Neden Ortanca Çocuklar?

En Güçlüler Neden Ortanca Çocuklar?

Yazar: Ankara Psikolog

Ortanca çocuk olmak hiç de kolay bir şey değildir. Ancak ortanca çocuklar toplum içinde güçlü bireyler olarak yer edinirler. Daha bağımsız ve hayattaki değerlerin kıymetini daha çok bilen kişilerdir. Neden güçlü olduklarına gelecek olursak, içeriğimize bir göz atın deriz.

Problemleri etkili bir şekilde çözmeyi bilirler.

Kardeşler her zaman tartışırlar hatta kavga ederler. Ortanca çocuk da çoğunlukla bu tartışmaların, kavgaların ortasında kalandır. Çünkü genelde en büyük ve en küçük kardeş tartışmaya girer, problemi çözmek de ortanca kardeşe kalır. Ortanca çocuk da iki tarafı da dinleyerek güçlü, mantıklı bir argüman sunup çözüme ulaşmaya çalışır ve genelde başarır.

Risk alırlar.

Genelde diğer kardeşler var olan ilgiden nasibini alırken arada kaynayan ortanca çocuk için bu durum avantajlı olabilmektedir. Risk alacak cesareti olan ortanca çocuklar aileleri tarafından onaylanmaya pek ihtiyaç duymadan sürekli bir şeyler başarırlar. Bunu yaparken de yardıma ve ilgiye ihtiyaç duymazlar.

Parayla araları daha iyidir.

Büyük ve küçük çocuklar genellikle şımartılanlar olduklarından para harcarken biraz daha savruk olabilmektedirler. Ortanca çocuklar ise ebeveynlerinden alabildikleri kadar para alır ama harcarken daha tutumlu davranırlar. Ürünleri kalitesine göre değerlendirir ve trendlere uzak yaşarlar çünkü gelip geçici olduklarını bilirler. Yatırım yapmaya daha yatkındırlar.

Genellikle daha zekidirler.

Ortanca çocuk büyük kardeşten bir şeyler öğrenirken, küçük kardeşe de bir şeyler öğretendir. Bu durum aslında çok avantaj sağlayan bir durumdur çünkü başkalarına bir şeyler öğretmek, öğrenmenin en güzel yollarından biridir. Bu durumda ortanca çocuk ikili bir avantaj sağlamaktadır.

Karar verici olanlardır.

Büyük ve küçük kardeş seçenekler üzerine tartışırken ortanca çocuk seçenekleri analiz eden kişidir. Bu yüzden de karar verilirken en mantıklı sonucu ortaya koyar ve genelde ortancanın dediği olur.

Daha güçlü etkiler bırakırlar.

Ortanca çocuklar hem büyük hem de küçük kardeşle başa çıkak zorunda kalırlar. Genelde karar verici konumunda olduklarından iki tarafı da memnun edecek çözümler üretmeye gayret ederler. Bu durum onlara uzlaşma ve insanlarla anlaşma konusunda beceriler kazandırır ve bu becerilerini de sosyal hayatlarında kullanırlar.

Kendini beğenmiş değil, kendinden emindirler.

Büyük çocuklar çoğunlukla haklı olan olmak ister, küçük olan da genellikle itaatkar olması gerektiğini hisseder. Ortanca çocuk ise kendinden aşırı emin olmanın kendini beğenmişliğe dönüşebileceğini bildiği gibi fazla itaatkar olmanın da zayıflığa dönüşebileceğini bilir. Bu bilinç sayesinde de ikisi arasındaki mükemmel dengeyi kurarak kendilerinden emin olurlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !