Buradasın Ankara Psikolog » Film ve Kitap Önerileri » En İyi 10 Psikolojik Gerilim Filmi

En İyi 10 Psikolojik Gerilim Filmi

Yazar: Ankara Psikolog

Bazen canınız çok film izlemek ister ama bir türlü seçim yapamazsınız, Hipokampüs ailesi olarak sizi bu kararsızlıktan kurtarmak için en iyi 10 psikolojik gerilim filmini listeledik. İşleri sizin için biraz da olsa kolaylaştırabildiysek ne mutlu bize, şimdiden iyi seyirler.

#10 The Shining (Cinnet)

10

Baş rolünü Jack Nicholson’un üstlendiği 1980 yapımı Stanley Kubrick filmidir. Stephen King’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan filmde alkolik bir babayı canlandıran Jack Nicholson ve ailesinin hikayesi anlatılmaktadır. Filmde aile bir otelin bakımını üstlenir ve ardından gerilim dolu hikaye başlar.

Filmin IMDb puanı: 8.4/10

 

#9 The Silence of The Lambs (Kuzuların Sessizliği)

9

Kuzuların Sessizliği kuşkusuz klasik bir filmdir. Thomas Harris’in aynı isimli romanından beyaz perdeye aktarılmış film 1991 yapımıdır. Filmde psikopat bir seri katile dönüşen psikiyatrist Dr. Hannibal Lecter’ın hikayesi anlatılır. Eğer henüz izlemeyenler varsa bu klasiği izlemelerini şiddetle öneririz.

Filmin IMDb puanı: 8.6/10

 

#8 Gone Girl (Kayıp Kız)

8

Film Davin Fincher tarfından yönetilen yine bir roman uyarlaması olan 2014 yapımı bir gerilim filmidir. Başrolleri Ben Affleck ve Rosamund Pike tarafından paylaşılan filmde Nick ve Amy çifti 5. evlilik yıldönümlerini kutlamaya hazırlanırken Amy ortadan kaybolur ve şüpheler kocası Nick üzerinde yoğunlaşır. Filmin gidişatında birçok sürpriz olduğu için konuyu fazla açmıyor ve spoiler vermiyoruz. Keyifli seyirler.

Filmin IMDb puanı: 8.2/10

 

#7 The Machinist (Makinist)

7

Başrollerini Christian Bale ve Trevor Reznik’in paylaştığı 2004 yapımı İspanyol filmi olan filmde insomnia ve başka psikolojik problemler yaşayan bir makinistin hikayesi anlatılır. Christian Bale’in pu film için verdiği kilolar çok konuşulmuştur ayrıca.

Filmin IMDb puanı: 7.7/10

 

#6 Black Swan (Siyah Kuğu)

6

2010 yapımı filmde Natalie Portman tarafından canlandırılan bir balerinin hikayesi anlatılır. Bale dünyasına dair fikir edinmenizin yanı sıra sizi gerim gerim gerecek bu filmi izlemediyseniz en kısa zamanda listenize almanızı öneriyoruz.

Filmin IMDb puanı: 8/10

 

#5 Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı)

5

Yönetmenliğini ve senaristliğini David Lynch’in üstendiği 2001 yapımı psikolojik gerilim filmi. Filmde ünlenmek amacıyla Los Angeles’a taşınan  oyuncuyla bir arkadaşının hikayesi anlatılır. Filmde birbiriyle bir şekilde bağlanan hikayeler vardır ve filmi anlamak için kafa yormak gerekmektedir.

Filmin IMDb puanı: 8/10

 

#4 Memento (Akıl Defteri)

4

Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın önemli yapımlarından biri olan Memento 2000 yapımı bir filmdir. Filmde Anterograd Amnezi yüzünden yeni anılar oluşturamayıp bunları hafızasına kaydedemeyen bir adamın karısının katilini arama hikayesi anlatılır. Son derece etkileyici olan bu filmi izlemediyseniz mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.

Filmin IMDb puanı: 8.5/10

 

#3 The Game (Oyun)

3

Yönetmenliğini David Fincher’ın yaptığı 1997 filmin başrollerini Michael Dougles ve Sean Penn paylaşmaktadır.  Filmde Michael Douglas’ın karakteri Nicholas Van Orton kontrollü ve düzenli hayatı kardeşinin(Sean Penn) ona verdiği doğum günü hediyesiyle değişir.

Filmin IMDb puanı: 7.8/10

 

#2 Se7en (Yedi)

2

Yine bir David Fincher klasiği olan 1995 yapımı filmde 7 ölümcül günahı işlediği cinayetlerin konusu yapan bir seri katilin hikayesi konu alınır. Brad Pitt ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı film son derce karanlıktır ama psikolojik gerilim filmlerini sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir filmdir. Filmi izleyenler için  “What’s in the box?” alıntısını yapmazsak olmazdı.

Filmin IMDb puanı: 8.6/10

 

#1 Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

1

Oldboy yönetmenliğini Chan-wook Park’ın yaptığı bir Güney Kore filmifir. Film 2004 yılında Cannes Film Festivalinde ödül almıştır. Kaçırılığ 15 yıl boyunca tutsak edilen bir adamın serbest bırakıldıktan sonra kendini kaçıranları bulup intikam alma hikayesini anlatır. Filmin 2013 yılında Amerikan yapımı versiyolnu çıktıysa da orjinalini beğenen kitle tarafından fazla beğenilmemiştir.

Filmin IMDb puanı: 8.4/10

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !