Buradasın Ankara Psikolog » Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntılar) » En Yaygın Takıntılar

En Yaygın Takıntılar

Yazar: Ankara Psikolog

Takıntılar, her 10 kişinin 8’inde görülür. Her insanın bir takıntısı vardır. Ancak bunların kimisi büyüktür kimisi ise küçüktür. Takıntılar, bilinirliliğine göre 8 gruba ayrılırlar. Bunlar: Temizlik, hastalık, eski eşyaları atmama, kontrol, günaha girme, uğurlu – uğursuz sayı, batıl inançlar ve başkasını incitmedir.

en-yaygın takıntılarKADINLARDA TEMİZLİK

Kadınlardaki takıntıların başını temizlik çeker. Kimi kadınlarda temizlik hastalığı vardır. Aşırı titizlerdir. Bir yerlerden kir ve mikrop kapacaklarından takıntılı şekilde korkarlar. Aşırı derecede el yıkamak, evi temizlemek en yaygın görülen temizlik takıntısı davranışıdır.  Ellerini her yıkadıklarında acaba yeterince temiz oldu mu düşüncesinden bir türlü sıyrılamazlar. Dışarıdan biri geldiğinde onlara da sürekli ellerini yıkamaları, üstlerini değiştirmelerini tembihlerler. Misafirler gittiğinde ilk işleri evi temizlemektir.

ERKEKLERDE CİNSEL TAKINTI

Erkeklerde ise takıntıların başını cinsel takıntı çeker. Bu bilimsel araştırmalarda da ortaya konmuş bir gerçektir. Tıp litarütüründe erkeklerde rastlanan cinsel takıntılara şu örnekler verilir:

  • Tecavüz etme korkusu,
  • Aile yakınlarına cinsel arzu duyuyormuş gibi bir hisse kapılma,
  • Penisin sertleşip sertleşmediğini kontrol etme takıntısı
  • İnsanların cinsel organlarına bakma takıntıları.
  • Kadınların cinsel organlarına bakma dürtüsü duyan erkekler.

Bazı kadınlarda ise gözleri erkeklerin kasıklarına kayacakmış korkusu yaşamak vardır. Bu da kadınlarda görülen cinsel takıntıdır. Cinsel takıntılığın sekse düşkünlüğü ile bir alakası yoktur. Aksi şekilde cinsel takıntısı bulunan kişilerin, ahlaki değerleri ön planda tutan ve ahlaki kurallarda katı olan kişiler olduğu belirtilir. Cinsel takıntılı kişiler, insanların kendileri hakkında sapık oldukları düşüncesine kapılmaması için, izole bir hayata yönelirler.

Toplumumuzda en başı çeken takıntının bulaşı olduğuna kanaat getirilmiştir. İnsanlarımız çoğunda bu takıntı mevcuttur. Bir yerden hastalık bulaşacak, bir yerden mikrop bulaşacak takıntısı oldukça yaygındır.

Simetri ve aşırı düzenlilik: Simetri ve düzen takıntısı da yaygın takıntılardandır. Bu tür kişilerin gözünde her şey eğri yamuktur. Sürekli nesneleri kontrol ederler, düz mü diye. Bir yerde bir eğrilik, yamukluk gördüklerinde bundan rahatsız olurlar. Gidip onu düzeltme isteği doğar, kimileri de bunu davranışa döker ve gider düzeltir. Başka türlü rahat olamazlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !