Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Epilepsi Nasıl Bir Hastalıktır?

Epilepsi Nasıl Bir Hastalıktır?

Yazar: Ankara Psikolog

Epilepsi sıklıkla nöbetlere neden olan nörolojik bir hastalıktır. Bazı sinir bilimciler epilepsinin ayrı tek bir hastalık olmadığını, benzer beyin rahatsızlıklarının bir toplamı olduğunu düşünüyorlar.

epilepsi

Epilepsiyi tanımlayıcı karakteristik özelliklerin başında nöbetler geliyor. Bu nöbetler titreme, seğirme, hareketsiz kalma, bilinci kaybetme, olmayan bir kokuyu duyma şeklinde gerçekleşebilir. Birçok durum nöbetlere neden olabilirken ve toplumun %10’u kadar bir bölümü en azından bir tane nöbet geçirirken, epilepsi başka herhangi bir ilaç tedavisi ya da besinsel eksiklikten kaynaklanmayan sık sık gerçekleşen nöbetleri ifade eder. Bu nöbetler beyinde ani bir çeşit anormal aktivitelere neden olur.

Epilepsinin Sebepleri Nedir?

Epilepsinin kısmen genetik faktörlerden etkilendiği ve aynı ailedeki kişilerde görüldüğü bulunmuştur. Fakat beyin yaralanmalarının ya da felç gibi travmatik beyin hasarlarının da ayrıca epilepsiye neden olabileceği görülmüştür. Anormal beyin gelişimi, beyindeki enfeksiyonlar ve bazı tıbbi müdahaleler de ayrıca nöbetlere ve epilepsiye neden olabilmektedir.

Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsinin tedavisi zorlu bir süreç olabilir ve tedavi, hastalığı tamamen yok etmektense semptomlarının düzeltilmesine odaklanır. Antikonvülsan ilaçlar epilepsili bazı insanlar için faydalı olsa da, sonuçlar öngörülemez olup bazı insanlara doğru tedavi için doz ayarlamalarına ve doğru ilaçlara karar verilmesi gerekmektedir. Epilepsinin ilaç tedavisine yanıt vermediği durumlarda beyine yapılan cerrahi işlemle anormal beyin hücrelerinin alımı etkili olabilmektedir. Son yıllarda “vagus sinir uyarıcısı”nın beyne yerleştirilmesiyle de geçirilen nöbetlerin sayısı azaltılabilmektedir. Vagus sinir uyarıcısı ile vagus sinirlene gönderilen elektriksel güçlerle beyindeki anormal elektriksel aktiviteler düzenlenebilmektedir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !