Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Evleneceğim İnsanı Nasıl Seçerim?

Evleneceğim İnsanı Nasıl Seçerim?

Yazar: Ankara Psikolog

Hayatının geri kalanını birlikte geçireceği insanı seçmek kişilerin hayatlarında aldıkları en önemli kararlardan bir tanesidir. Bu kararı alan ya da almak üzere olan çoğu insan doğru yapıp yapmadığı konusunda tereddüt yaşar. Bu içerikte vereceğimiz soruları evlenme kararı ile ilgili bir rehber olarak görebilirsiniz.

Bir insanda olmasını istediğiniz özellikler hangileri?

Herkesin bir başkasında aradığı olmazsa olmaz özellikler vardır. Tabi ki karşınızdakinin kaşı, gözü gibi yüzeysel özelliklerden bahsetmiyoruz(bunlara da büyük önem verenler olabilir). Beraber olmak istediğiniz insanda hangi özellikleri arıyorsunuz sorusuna verdiğiniz cevaplara göre kendinize bir yol çizebilirsiniz. Arzu ettiğiniz hiçbir özelliğe sahip bir insan muhtemelen sizin için en uygun eş olmayacaktır.

İlişkinizi gerçekten zorlaştıran kişilik sorunları ve davranışlar var mı?

Birlikteliğinizi gerçekten sarsabilecek; bağımlılık, duygusal istismar, şiddet gibi sorunlardan bahsediyoruz. Böyle problemleri olan insanlar da mutlaka sevgiyi hak ederler ancak öncelikle sorunları ortadan kaldırmak gerektiğini ve bunun büyük çaba gerektireceğini kabul etmelisiniz.

 Gerektiğinde taviz verme konusunda rahat mısınız?

Gerektiğinde taviz verebilmek başarılı ilişkilerin sırlarından birisidir. Evlenmeyi düşündüğünüz kişiyle beraberken çoğu zaman “ben” değil “biz” olmanız gerekebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ancak taviz verdiğiniz konuların sizi siz yapan, siizn için en büyük önemi taşıyan şeyler olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü evlilik benliğinizi kaybetmeniz demek değildir. Hem benliğinizi hem de birliğinizi oluşturabilmeniz demektir.

Hayatınızı ilişki durumunuzdan bağımsız olarak doyurucu buluyor musunuz?

Hayatınızda olan biten çoğu şeyden memnun olmanız gerekmektedir. Arkadaşlıklarınız, kariyeriniz, hobileriniz ve genel olarak kendinizi değerlendirdiğinizde iyiyim diyorsanız eş seçimi için daha uygun bir konumda olabilirsiniz. Hayatta kendinize karşı olumlu bir tutumunuz olduğunda eş seçimi ve evlilik kararı almak sizin için daha rahat olacaktır.

Daha önce farklı ilişki deneyimleriniz oldu mu?

Başka insanlarla görüşmüş olmak sizin ne tarz kişilerden hoşlandığınızda, en sağlıklı iletişimi kimlerle kurabildiğinizi görmenizi sağlar. Tabi ki bu maddenin dışında tutabileceğimiz ilişkiler de yok değil. Ancak herkes hayatındaki doğru insanı ilk seferde bulamayabiliyor.
Biz de evlilik kararı alan ya da almayan tüm okuyucularımıza mutluluklar diliyoruz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !