Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Evlenmeden Önce Sormanız Gereken 10 Soru

Evlenmeden Önce Sormanız Gereken 10 Soru

Yazar: Ankara Psikolog

Evlilik her şeyden önce bir karardır ve önemli bir karardır. Bu önemli karar çiftlerin kafalarında soru işaretleri oluşabilir, endişelenebilirler ve şüpheye düşebilirler. Bu noktada işleri biraz da olsa kolaylaştırmak adına evlenmeden önce kendinize sormanız gereken soruları derledik. Sizi daha emin hale getirip soru işaretlerinizden kurtulabilmenizi umuyoruz.

Birbirimizi gerçekten kabul ediyor muyuz?

Hayatınızdaki kişilerde keşke değişse dediğiniz özellikler olabilir ama siz veya partneriniz birbirinizin olmak istediği kişiye müdahale edip bunu engellemeye çalışıyorsanız işler biraz zorlaşabilir.

Ben kimim?

Bu soru size saçma gelmesin çünkü önemli bir soru. Çoğu insanım gerçekten kim olduğuna dair bir fikri yok ve bu şekildeyken kimin kendileri için iyi olacağına karar vermeleri de pek mümkün değil.

Bu ilişkide mutlu muyum?

Birçok kişi ilişkisinde kendini kandırabiliyor ve evlilik öncesi en önemli şeylerden biri kişinin kendine karşı dürüst olması. Eğer ilişkinizde mutlu değilseniz, bunun farkındaysanız ve evlenince işlerin değişeceğini düşünüyorsanız evlilik kötü bir fikir olabilir.

Kendimi köşeye sıkış hissediyor muyum?

Çoğunlukla ilişkinizin içinde olmaktan mutlu musunuz yoksa bir çıkış yolu olsaydı diye düşünüyor musunuz? Herhangi bir şekilde kendinizi köşeye sıkışmış hissediyorsanız evlilik sizin için iyi bir fikir olmayabilir.

İlişkimiz dengeli mi?

İkinizi de eşit oranlarda fedakar, sevecen, destekleyici olarak değerlendirebilir misiniz yoksa ilişkiniz bir tarafın üzerine yıkılmış durumda mı?

Ona gerçekten güveniyor muyum?

Güven her ilişki için önemli olan ve ilişkiyi sağlam tutan bir direk ve aynı zamanda da kırılgan… Eğer partnerinize gerçekten güvendiğinizi düşünmüyorsanız hala düşünecek şeyleriniz olabilir.

Partnerim bana destek olup beni korur mu?

Eğer partnerinizle birbirinizi destekleyen ve birbirini koruyan iki kişi iseniz bu pozitiflik mutlaka ilişkinize yansır. Ancak zor durumlarda yalnız kaldığınızı hissediyorsanız, partneriniz sizi korumuyorsa evlilik riskli bir hal alabilir.

Aynı yöne mi bakıyoruz?

Eğer partnerinizin ve sizin hayattan beklentilerini taban tabana zıtsa çatışmalar ve çekişmeler hayatınızın bütünü olacaktır. Farklılıklarınız olsa da hayata dair genel beklentilerinizin yakın ve birbirini destekler nitelikte olması evlilik kararı almada önemli bir etkendir.

Beraber büyüyor muyuz?

İnsanların hepsi yaşantıları boyunca büyürler ve kendilerini geliştirirler böylece kendilerini tamamlarlar. Eğer siz partnerinizle beraberken büyümeye, öğrenmeye, gelişmeye ve keşfetmeye devam ediyorsanız bu çok iyi bir işarettir.

Ben hala ben miyim?

Birisine aşık olmak kişiliğinizi tamamen değiştirmenizi ve ona uyum sağlamak zorunda hissetmenizi gerektirmez. Sizi kabul etmeyip başka biri haline getirmeye çalışan bir insanla evlilik kararı almak yanlış olabilir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !