Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Evliliğim Yılıyor mu? Evliliklerde Tehlike Sinyalleri

Evliliğim Yılıyor mu? Evliliklerde Tehlike Sinyalleri

Yazar: Ankara Psikolog

Evlilikler çoğu kez sonsuza dek sürme hayali ile başlar ancak hayat her zaman kişilerin umduğu şekilde gitmez. Her ilişkide olduğu gibi evliliklerde de sorunlar yaşanabilir ve evlilikler zaman içinde sona erebilir. Peki, bir evliliğin biteceğini önceden söylemek mümkün müdür? Evliliğin dağıldığını gösteren işaretler nelerdir?

Bekar hayatın hayalini kurarsınız

Bazen eşinizle problem yaşadığınızda yalnız olmayı hayal edebilirsiniz bahsettiğimiz durum bundan biraz daha fazlası. Eğer sık sık boşanırsanız hayatınızın nasıl daha iyi olacağını düşünüyorsanız evliliğinize olan bağlılığınızı yitirmeye başlamış olabilirsiniz.

Geçirdiğiniz kötü zamanlar iyilerden çok daha fazladır.

Bir an durup düşündüğünüzde evliliğinizdeki iyi ve mutlu anıları hatırlamakta zorlanıyor ve kötü olanları peş peşe sıralayıveriyorsanız evliliğiniz tehlikede olabilir. Her evlilikte sorunlar yaşanır ancak olumsuzluklar ağır basmaya başladığında ortada bir terslik vardır.

Çatışmalarınız asla çözülmez.

Eğer asla tartışmayan, kavga etmeyen bir çiftseniz evliliğinizin bir mucize olduğunu söyleyebiliriz ya da tüm tartışmaları ve çatışmaları çözmeden bastırdığınızı… İlişkilerde ara sıra da olsa tartışmak sağlıklıdır. Yaşanan tartışmalardaki sorun sürekli tekrarlanması ve asla gelişme olmamasıdır. Eğer kavgalarınız kısır döngüye girdiyse ve bir gelişme gösteremiyorsanız bu evliliğinizde bir sorun olduğuna işarettir.

Eşinizle konuşmazsınız.

Eşiniz hayatınızda en güvendiğiniz ve en fazla şey paylaşmanız gereken insanken konuşmalarınız günlük konulardan, çocuklardan, işten öteye geçmemeye başladıysa ilişkiniz derinliğini kaybedebilir.

Eşinizin duygularını önemsemezsiniz.

Eşinizle gelebileceğiniz en kötü nokta birbirinizin hissettiklerini önemsememek olacaktır. Oysaki evliliklerde birbirinizin fikirlerine katılmasanız, aynı duyguları paylaşmasanız dahi eşinizin hislerini önemsiyor olmalısınız. Eğer kendi duygularınızı fazlasıyla öne çıkarıyor ve eşinizi hiç önemsemediğinizi fark ediyorsanız evliliğiniz tehdit altında olabilir.

Evliliğinizi yürütmek için tek başınıza çabalarsınız.

Evliliğinizde sorunlar yaşamaya başladığınızda sorunları çözmek için eşinizle beraber çalışmanız gerekir. Eğer eşlerden yalnızca bir tanesi sorunların çözümü için çabalıyorsa bu durumun sonunda iyi bir şeyler yaşamanız çok olası değildir.

Kendiniz olamazsınız.

Eğer eşinizle birlikteyken kendiniz olamıyor, olmadığınız biri gibi davranıyorsanız bu zamanla sizin için de aşırı yorucu olmaya başlar. Kendiniz olamadığınız bir ilişki sizi asla mutlu etmez. Karşınızdaki üzülmesin diye rol yapar hale geldiğinizde aslında evliliğinizin yolunda gitmediği çok açıktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !