Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Evlilik Efsaneleri- Doğru Bilinen Yanlışlar

Evlilik Efsaneleri- Doğru Bilinen Yanlışlar

Yazar: Ankara Psikolog

evlilik-efsaneleriDışarıdan bakıldığında evlilik konusunda herkes bir fikir ortaya rahatça atabilir. Ancak bu fikirlerin kaçının doğru kaçının yanlış olduğunu kişi evlendiğinde yaşayarak farkına varır. Toplumumuzda evlilikle ilgili bazı doğru kabul edilen yargılar vardır. Ancak bu yargılar sanıldığının aksine yanlış yargılardır. İşte evlilikle ilgili doğru bilinen yanlışlardan bazıları:

Evlilik erkeklere daha fazla yarar sağlar. Bu yanlış olan ama doğru sanılan bir yargıdır. Her iki cins de evlilikten eşit ölçüde yarar sağlarlar. Kadınlar ekonomik yönden daha iyi, erkekler de fiziksel olarak daha iyi duruma gelirler.

Çocuk çiftleri birbirine daha fazla bağlar. Aslında bu da doğru bilinen yanlışlardan. Çünkü biliniyorki evlilikte çocuk olduktan sonra çiftlerin sorunluluğu artar. Çiftler birbirlerine daha mesafeli olurlar. İlgi bölünür. Çocuk ön planda olur.

Uzun süreli evliliklerin sırrı şans ve romantizmdir. Uzun evliliklerin sırrı şans ve romantizmde değil, sadakatte, hoşgörüde, sevgide, değerde ve iyi davranışta gizlidir. Kişiler birbirlerine olan sevgisini, ilgisini, verdiği değeri, anlayışı kaybetmediği sürece, evlilik sorunsuz ve sağlıklı şekilde uzun süre devam eder.

Eğitimli kadının evlenme şansı azalır. Her ne kadar eğitimli kadınlar daha geç yaşlarda evliliğe adım atsa da eğitimli kadınlar için evlilik son derece önemli. Eğitimli kadınlar eş bulmada daha iyi analiz edebilme ve daha uzun sağlıklı evlilik sürdürme kabiliyetine sahip.

Evlenmeden önce beraber yaşayan çiftlerin daha uzun süreli ve sağlam evlilikleri olur. Araştırmalar evlenmeden önce birbirleriyle yaşayan çiftlerin boşanma oranlarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Çünkü evliliğin yüklediği sorunluluklardan dolayı eski alışkanlıklarını değiştirmekte ve yeni bir uyum yaratmakta güçlükler yaşanıyor. Evlilik öncesi yaşayan çiftler birbirlerini daha iyi tanıdıklarından çoğu evlenmeden önce ilişkiyi bitiriyor. Kendilerine göre olmadıklarını anlıyorlar.

Evlilik seksi öldürüyor. Bu da doğru sanılar yanlışlardan biri. Evlilik cinsel yaşamı düzene koyar. Cinsel paylaşım sevdiği kişiyle yapıldığı ve daha düzenli olduğundan cinselliğin bekârlardan daha fazla olduğunu kesin bir dille söylemek yanlıştır.

Birlikte yaşamak evlilikle aynı. Tek fark “bir kâğıt parçası”

Evlenmeden birlikte yaşayan çiftler özgürlüklerine daha düşkündür ve daha bencildir. Önce kendilerini düşünürler. Evliliğin getirdiği, maddi, duygusal ve fiziksel getirilerden yoksun olurlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !