Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Evlilik Psikolojisi Nedir?

Evlilik Psikolojisi Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Evlilik Psikolojisi

Evlilik Psikolojisi

Evlilik iki insanın hayatlarını birleştirmesi, bir ömür birlikte bir yaşam yolculuğuna çıkmak için atılan en büyük adımdır. Evlilik hayatı boyunca kişiler iyi günler kadar kötü günler de yaşarlar. Bu hayatın vazgeçilmez döngüsüdür. Her iki cins de bu süreçlerde eşlerine her konuda destek olmalı ve yükü birlikte sırtlamalıdırlar.

Evlilikte duygularını, mantığını, kişiliğini ayakta tutabilen insanlar, karşısındaki eşini de anlayabilen onlarla aynı dili konuşabilen kişiler, evliliklerini sorunsuz sürdürürler. Evlilikte her iki cinsin de kendi psikolojik ihtiyaçları, kesintisiz ve doğru kurulan iletişim, sadakat, anlayış, hoşgörü gibi faktörler evliliğin ne şekilde yürüyeceğini ve nasıl sonuçlanacağını belirler.

Evlenmeye karar veren çiftlerde, bazen psikolojik baskılar hissedilebilir. Çünkü bizim gibi gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde evlilik çok önemsenen bir durumdur. Bizim toplumumuzda kişiler sadece birbirleriyle değil aileleriyle de evlenmek durumunda kalırlar. Evlilik insanların tüm hayatını her yönüyle şekillendirir ve değiştirir. Kişiler de , “ Acaba evlilik kararını almakla doğru mu yaptım? Evlenmek için doğru zaman mı? Onu yeterince tanıyor muyum? acaba o benim için doğru insan mı? Ona ve ailesine ayak uydurabilecek miyim? Evlilikte başarılı olabilecek miyim? Ya pişman olursam? Ya anlaşamazsak? Ya evlenince değişirse, artık beni sevmezse? Ya evlenince ben artık onu sevmezsem? Evliliğin yüklediği sorumlulukları kaldırabilecek miyim? Gibi çok sayıda düşünceler ve sorular kişilerin aklında dolaşır. Bu hem erkek hem de kadın için geçerlidir.  Bu da çiftlerde evlilik psikolojisinde baskı yaratır. Strese ve endişeye yol açar. Kişilerin akılları karışır. Sürekli kendileriyle çelişkiler yaşarlar. Üzülürler, destek akıl ararlar.

Bizim toplumumuzda boşanmaya iyi gözle bakılmaz. Yadırganır. Bu da kişilerde büyük bir evlilik psikolojisi yaratır. Birçok aile “kızlarına gelinlikle gittin kefenle gelirsin” derler. Bu ailenin boşanmaya müsaade etmediğini gösterir. Oysa evlenmek kadar boşanmak da çok doğaldır. Bu baskı altında kalan ve evliliklerinde mutlu olamayan çok sayıda kadın için evlilik ölüm gibidir. Izdırap vermeye başlar. Bu da kişide çok sayıda psikolojik ve bedensel sorunlar ortaya çıkarır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !