Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Evliliklerin Modası Geçti Mi?

Evliliklerin Modası Geçti Mi?

Yazar: Ankara Psikolog

Son zamanlar birçok uzman artık evliliklerin çiftlere eskisi gibi uzun süreli fiziksel ve psikolojik faydalar getirmediğini iddia ediyor.

Journal of Marriage and Family dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre evlilikler, çiftlerin evlenmeden beraber yaşaması durumuna göre çok az bir farkla daha faydalı oluyor.

Araştırmacılar, evliliğin veya beraber yaşamının yalnız olmaya oranla kişi için çok daha olumlu olduğunu buluyor. Fakat bu olumlu etkiler balayı sürecinden sonra gittikçe azalıyor.

Cornell Üniersitesi’nden Kelly Musick’e göre “Evlilikler uzun zamandır en önemli toplumsal kurum, fakat zaman ilerledikçe özellikle batı toplumlarında evlenmeden beraber yaşama alışkanlığı artıyor. İnsanlar artık evlenmek yerine, evlenmeden çocuk sahibi oluyorlar ve büyütüyorlar. Bu değişiklik evliliklerdeki bazı sorunları da gündeme getiriyor ve akıllara ‘evliliğin ne farklı özelliği var?’ sorusunu getiriyor.”

Birçok çalışma kişinin iyi olma durumu ve evlilik arasında bağlantılar bulsa da bu çalışmalar genellikle kişinin yalnız olması durumuyla karşılaştırarak yapılmış.

Bu yeni çalışma daha farklı bir yol izliyor. Evlenen ve evlenmeden birlikte yaşayan insanları inceliyor.

2 bin 737 beraber yaşayan erkek ve kadın ve 896 evli çift ile yapılan çalışmada mutluluk, depresyon seviyesi, sağlık ve sosyal bağlar gibi değişkenler inceleniyor.

Sonuçlar gösteriyor ki hem evlenme durumunda hem de beraber yaşama durumunda çiftler balayı süresini ne kadar çok yaşarlarsa mutluluk seviyeleri o ölçüde artıyor ve yalnız kişilere nazaran daha az depresyon belirtileri gösteriyorlar. Fakat araştırma bu etkilerin kısa süreli olduğunu buluyor.

Araştırmanın bir başka sonucu ise evli olmayan çiftlerin, evli olan çiftlere nazaran çok daha yüksek seviyelerde mutluluk ve öz-yeterlilik değerlerine sahip olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar bu durumun sebebini evliliklerin beraberinde birçok sorumluluk getirmesi ve evlenmeden beraber yaşamanın kişilere daha rahat, özgürlükçü ve kişisel gelişimlerine odaklı bir yaşam sunması olarak görüyor.

Bu sonuçlar evliliklerin tarihine karıştığını göstermiyor elbette, fakat artık toplumlarda evlenmeden birlikte yaşamak gittikçe yaygınlaşan ve tercih edilen bir birliktelik haline geliyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !