Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Evlilikte Kadının ve Erkeğin Rolleri

Evlilikte Kadının ve Erkeğin Rolleri

Yazar: Ankara Psikolog

Evlilikte Kadın ve Erkeğin Rolleri

Evlilikte Kadın ve Erkeğin Rolleri

Her evlilikte kadın ve erkeğe belli roller biçilir. Toplumsal cinsiyet evliliklerin temelinde en kalın çizgilerle kendisini gösterir. Kadına evlat rolü yanına evliliklerde gelin, erkeğe de evlat rolü yanına damat rolü gelir. Evliliklerde kadınlar son yıllarda erkeklere oranla daha fazla sorumluluk ve görev üstlenmektedir. Erkekler ise kadınlara nazaran daha geleneksel ve kalıplaşmış görevlerini sürdürmekle yetinmişlerdir. Eve para getirmek en birincil görevleridir. Hatta bir çok erkek sadece bu görevin yeterli olduğunu düşünmekte ve evlilikteki diğer iş ve görevleri kadına yüklemektedir. Bu tür evlilikler uzun soluklu olmamakta ve boşanma ile sonlanmaktadır. Çünkü evlilikte hayat müşterektir. Karşılıklı iş bölümü ve sorumluluk alışı olmalıdır.

Kadının yeri evidir, çocuğuna eşine hizmettir. Erkeğin görevi de çalışmak evine aş getirmek eşine çocuğuna bakmaktır. Bu kalıplaşmış kurallar, son yıllarda kadının toplum içinde kendisini daha görünür kılması ve var etmesiyle değişime uğramıştır. Artık kadın sadece evin hanımı ve anne değil, aynı zamanda da bir iş kadınıdır. Hem evde hem de işte çalışır. Evlilikle birlikte hem kadına hem de erkeğe daha fazla rol biçilir ve sorumluluk düşer. Erkek çalışan, eşine çocuklarına bakan, iyi bir eş, iyi bir baba, evin direği olmalıdır. Bu toplumun biçtiği bir roldür.

Evlilikle birlikte eşlerde ben yerini biz olgusu alır. Her iki taraf da artık sadece kendilerinden değil eşlerinden ve ailelerinden de ve onlara karşı da sorumludur. Atacağı her adımda kendinden önce onları düşünmek zorundadır. “Evlilikte kadın kadın gibi olacak, erkek adam gibi olacak, çocuklarda çocukluğunu bilecek” bu yargı Türk toplumunda baskın bir yargıdır.

Yıllar öncesine oranla kadınlar aile içerisinde daha fazla söz sahibi olmaya başladı. Çünkü kadın artık sadece evde değil, sosyal ve ekonomik hayatta da daha aktif rol almaya başladı. Bu da kadının kendisine olan özgüvenini arttırdı. Değerini arttırdı. Eskiden kocam bilir sözünün yerine bu konuyu akşam birlikte konuşup karara bağlayalım sözü aldı. Artık kadınlar evliliklerde kocasıyla birlikte var. Kocası kadar ön planda ve söz sahibi.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !