Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Fark Etmeden Hayatınızı Boşa Harcadığınızın 8 İşareti

Fark Etmeden Hayatınızı Boşa Harcadığınızın 8 İşareti

Yazar: Ankara Psikolog

Hayatımızda yaptığımız birçok davranışımız vardır. Bazen bu davranışlar alışkanlık haline geldiği için bize doğal ve olağan görünürler. Bu yazıda fark etmeden hayatınızı çalan 8 alışkanlıktan bahsedeceğiz.

Aslında vakit harcamamanız gereken şeylere çok zaman ayırıyorsanız.

Bilgisayar oyunları, televizyon programları, internette gezinmek… liste uzayıp gidebilir. Bir noktada durup ciddi bir şekilde hayatınıza bakmanız gerekebilir. Zamanınızın çoğunu nerde harcıyorsunuz? Bu daha iyi bir hayat yaşamanızı sağlıyor mu? Size bir getirisi var mı? Eğer bu sorulara cevabınız “Hayır” ise o zaman günlük yaşantınızı, rutininizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

Kendinizi sık sık şikayet ederken buluyorsanız.

Eğer sürekli işiniz, özel hayatınız, arkadaşlarınız, maaşınız, komşularınız, aileniz hakkında yakınıyorsanız kendinizi negatif enerji ile doldurmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Bizden duymuş olmayın ama negatiflik hayatta hiçbir değişiklik yaratmaz sadece bulunduğunuz noktada çakılı kalmanıza neden olur. Bu sebeple düşünce tarzınızı gözden geçirip hayatta sevdiğiniz şeyler hakkında konuşmaya başlayabilirsiniz.

Zihninizi beslemiyorsanız.

Eğer kendini geliştiren ve yeni şeyler öğrenmeye ilgi duyan bir insan değilseniz, hayatta olduğunuz noktadan ileriye gidemezsiniz. Eğer zihninizi besler ve yeniliklere, öğrenmeye açık olursanız hayatınızdaki olumlu değişiklikleri fark etmeye başlarsınız.

Kendinizi ilhamsız hissediyorsanız.

Hayatta sizi heyecanlandıran, ilginizi çeken herhangi bir şey olmadığını düşünüyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuz. Çünkü dışarda bir yerlerde sizin de hoşunuza gidecek bir şeyler mutlaka vardır ama onu bulmak için de tembelliği bir kenara bırakıp aramak gerekiyor.

Geleceğinizi planlamıyorsanız.

Yaşanan anın tadını çıkarmak, şimdiden keyif almayı bilmek her zaman güzeldir ancak bazen ileriye bakıp nereye gitmek istediğiniz üzerine kafa yormak gerekir. Eğer ileriye dönük hedefleriniz, planlarınız olmazsa akıntıya kapılmış, nereye gittiği hakkında fikri olmayan bir tekneden farkınız kalmaz. Öte yandan bir planı olması insana güven verir, hayata dair bir amaç verir.

Telefonunuza bağımlıysanız.

Modern hayatın içindeyken telefonlar olmadan yaşamak imkansız görünüyor farkındayız ama zamanınızın çoğunu telefonda harcadığınızda geriye kazanabileceğiniz pek bir şey kalmıyor. Dahası bu bağımlılığınız ilişkilerinize de zarar veriyor. Ailenizle ya da sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanın bir kısmı akıllı telefonunuz tarafından çalınacağına ilginizin tümünü karşınızdakine verebilirsiniz.

Önemsiz şeylere para harcıyorsanız.

Bir şeyi istemekle, ihtiyaç duymak arasında önemli farklar vardır. Fakat tüketim toplumunun içinde kaybolduğumuz günümüzde insanlar her zaman daha iyisine ve ihtiyacı olandan fazlasına sahip olmak için yarıştığından para harcamak konusunda savurgan davranabiliyorlar. İhtiyaç duyulana para harcamak insanı rahatsız etmezken, amaçsızca para harcamak doyumsuzluğun kapılarını açar ve mutlu olmak gitgide zorlaşır.

Aslında sevmediğiniz bir hayatı yaşıyorsanız.

Çoğu insan mutsuzluktan yakınır ama hayatında değişiklik yapmaktan kaçınır. Ama değişimden kaçmak hem mutsuzluğunuzun sürmesine neden olacak hem de sizi başarısızlığa sürükleyecektir. Eğer hayatta sizi heyecanlandıran, gerçekten ilgilendiğiniz, sizi mutlu eden şeyler yaparsanız, hayattan elde ettiğiniz doyumun da ciddi şekilde arttığına şahit olabilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !