Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Fikirleri, Becerileri ve Ürünleri Satmak İçin 8 İpucu

Fikirleri, Becerileri ve Ürünleri Satmak İçin 8 İpucu

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanlarla iletişim kurmak ve iş birliği yapmak her zaman kolay değildir ama yaşamak için gereklidir. Bir araya geldiğimiz insanlara derdimizi doğru şekilde anlatmak da bir o kadar zordur. Çünkü insanlar karşılarındakinin anlatmaya çalıştığı şeyleri yanlış yorumlamaya ve anlamaya yatkındırlar. Söz konusu iş hayatı ve sosyal hayat olduğunda derdinizi doğru anlatmak çok önemli olduğundan işinize yarayabileceğini düşündüğümüz ipuçlarını bir araya getirdik.

Sunuş her şeydir!

sunum

İster kendinizi, ister bir ürünü ya da fikri tanıtıyor olun; sunuşa, görünüşe önem vermelisiniz. Çünkü insanlar dünyayı ilk önce gördükleri şekilde anlamlandırıyorlar, yani diğer bir deyişle herkes ilk önce görünüşe önem veriyor. Her ne kadar bu durumu çok yüzeysel bulsak da maalesef gerçek bu. İşte bu sebepten dolayı insanların sizi tanımadan geri çevirmesine izin vermemek için iyi görünmek için elinizden geleni yapın.

Sahte gülümsemeler

gülümseme

 

Zihnin vücudun üzerindeki etkisi olduğu gibi, vücudun da zihin üzerinde etkisi olduğunu pek çok kez söylemiştik. Bu bilgiden yola çıkarak size iş görüşmelerinden, randevulardan ya da satış yapmadan önce dişlerinizin arasında bir kalem tutarak hazırlanmanızı öneriyoruz. Ne işe yarayacak diyenler için, şöyle ki; bu hareketi yaparken gerçekleşen kas hareketleri gülümserken oluşan kas hareketleriyle aynı olduğundan modunuzu yükseltmeye yardımcı olur sizi daha kendinden emin ve dost canlısı gösterir. İnsanlar söyleyeceklerinizi duymaya daha istekli olur.

Mizah

mizah

Mizah insanları rahatlatan ve ilişkileri güçlendiren bir etkiye sahiptir. Ama espri, şaka yapmak konusu hassas bir konudur, zamanlaması çok çok önemlidir. Eğer mizah konusunda iyiyseniz de harika bir sosyal gereçtir. Ayrıca profesyonel hayatta da çok faydalı olabilir. İnsanlar gülmekten ve kendileri güldürebilenlerden hoşlanırlar J

Gerçekten iyi olduğuna inandığınınız şeylerin arkasında durun.

arkasında durma

Eğer etik açıdan şüpheli olduğunuz bir ürünü satmaya çalışıyorsanız bu durum satış sırasında kendini ele verecektir. Ancak gerçekten iyi bir fikri, ürünü savunuyor ve satmaya çalışıyorsanız, kendinizden daha emin olarak işinizi yapar ve daha başarılı olursunuz.

Açık olmaya özen gösterin.

Kulağa kolay gelse de iletişim kurarken açık olmak pek de kolay değildir. Eğer bir ürünü satmak, bir fikri anlatmak istiyorsanız temelde karşınızdakini ikna etmeye çalışıyorsunuz ve ikna etmek için mantıklı argümanlarınızı açık şekilde karşıya aktarmalısınız. Konuşmalarınızı terimlerle ve karmaşık sözcüklerle boğmamalı, sade ve etkili olmalısınız.

Kapıya ayak koyma taktiği

kapıdaki ayak

İnsanlardan ir şey isteyeceğiniz zaman kabul etme olasılıklarını arttırmak için önce küçük bir istekle başlayın. Küçük isteğinizi yerine getirdiklerinde asıl isteğinizi söylerseniz kabul etme olasılıkları artacaktır.

‘O kadar da değil’ taktiği

Karşınızdaki insanı ikna etmek için ona sunduğunuz görüşü reddetmeden önce cazip bir teklifte bulunarak onu ikna etme şansınızı arttırabilirsiniz. Satılan bir ürünün normal fiyatından fazla fiyatlandırılıp sonra indirim yaptık denilerek gerçek fiyatına satılması bu . . duruma örnek gösterilebilir ve günümüzde sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Sosyal ağ

sosyal ağ

Sosyal ağ, her türlü iş ilişkisinde çok önemlidir. Tek başına altından kalkamayacağınız çoğu işi takım halinde çalışarak ve güçlü bir ekibe sahip olarak kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Bu sebeple özellikle kuracağınız iş ilişkilerinde kendinize ekip arkadaşı seçtiğiniz bilinciyle hareket ederseniz çok daha etkili biri haline gelebilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !