Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Fon Müziği Ne Satın Alacağımızı Belirliyor

Fon Müziği Ne Satın Alacağımızı Belirliyor

Yazar: Ankara Psikolog

Avusturalya’da Macquarie Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, müşterilerin hangi ürünleri alacağında ve ne kadar harcama yapacağında fon müziğinin büyük bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacıların varsayımına göre, belirli şarkılar veya müzik türleri, kişilerin zihinlerinde çağrışımlar yaparak satın aldıkları ürünler üzerinde etkili olabiliyor. Örneğin, bir markette ünlü Fransız sanatçı Edit Piaf’ın şarkısını duymak sizi şarap almaya itebiliyor. Fonda Alman müziğinin olması ise size bira aldırabiliyor.

120 İskoç lise öğrencisi üzerinde 4 odalı bir deney alanında bir çalışma gerçekleştiriliyor. 3 odada sırasıyla Amerikan, Çin ve Hint kültürlerine ait müzikler sürekli olarak çalınırken, bir odaya hiç müzik verilmiyor. Katılımcılardan her biri sadece bir odaya giriyor ve ellerine Amerikan, Çin ve Hint mutfağından yemeklerin olduğu bir menü veriliyor.

Menüye birkaç dakika baktıktan sonra katılımcıların ellerinden menü alınıyor ve hatırladıkları bir yemeği sipariş olarak vermeleri isteniyor.

Fonda çalan müzik sadece katılımcıların verdiği yemeklerde belirleyici olmuyor, aynı zamanda hatırlanan kelimelerde de etkileyici oluyor. Katılımcılar duydukları müzikle uyumlu olarak aynı kültürün yemeğini sipariş ediyorlar. Ayrıca hatırladıkları diğer yemek isimleri ise fondaki çalan müzikle aynı kültürün yemekleri oluyor.

İkinci deney, farklı müzik türlerinin satın alacakları bir ürünün değerini belirleyip belirleyemeyeceğine odaklanıyor. Bu deneyde, arka planda klasik müzik gibi genellikle zengin kesimle eşleşen bir müzik çalındığında, katılımcıların bir ürüne normalden çok daha fazla ücret vereceği varsayılıyor.

Müşterilerin daha fazla ücret vermesinin sebebi, parayı sadece bir ürün için değil bir sosyal kimliğe ait olmaya harcaması olarak açıklanıyor.

Referans:

North, A. C., Sheridan, L. P., & Areni, C. S. (2015). Music Congruity Effects on Product Memory, Perception, and Choice. Journal of Retailing. doi:10.1016/j.jretai.2015.06.001

Kaynak: http://www.psychologicalscience.org/index.php/news/minds-business/background-music-influences-buyer-behavior.html

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !