Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Fotografik Hafızanızı Nasıl Geliştirirsiniz?

Fotografik Hafızanızı Nasıl Geliştirirsiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

Beyinlerimiz kamera değildir ve tamamen fotografik olan bir bellekten de bahsedemeyiz. Bazı insanlar diğerlerine göre görsel hafıza konusunda daha iyidir, buna fotoğrafsı bellek denir. Ama fotoğrafsı bir belleğe sahip olan kişiler bile bir kameranın yapmayacağı hataları yapar. Ama sevindirici olan şey şu ki beyinlerimizi eğitebiliriz. İşte fotoğrafsı bir hafızaya sahip olmak için kullanabileceğiniz bazı teknikler.

Karanlık Oda Yöntemi

fotografik hafıza

Özel ajanların eğitilmesinde bu yöntemin sıklıkla kullanıldığı söylenir. Bu yöntemde ihtiyacınız olan şeyler; ışığı kolayca açıp kapayabileceğiniz karanlık bir oda, bir kitap ve bir paragraflık yazının sığdığı bir beyaz kâğıt.

Hatırlamak istediğiniz metni tam olarak belirtecek bir işaretleme kullanın ki başka şeylere odaklanmayasınız. Gözünüzü yazıya odaklanacak gerekli mesafeye ayarlayın. Işığı kapatarak gözlerinizin karanlığa alışmasını sağlayın. Ardından doğrudan paragrafa bakara ışığı açın ve hızlıca yeniden kapatın. Paragrafın görüntüsü gözlerinizin önünde kalmış olacak. Eğer bu alıştırmayı bir ay boyunca her gün 15 dakika yaparsanız, bir metne baktıktan sonra onu hemen ezberleme becerinizin gelişebileceği söyleniyor.

Mekân Yöntemi

fotografik hafıza2

Beyinlerimiz görsel ve mekânsal verileri iyi bir şekilde işler. Ayrıca sıradan olan şeylerden ziyade garip olan şeyleri hatırlamaya daha meyillidir. Mekân yöntemi ise bu garipliklerin kullanıldığı bir yöntemdir. Şöyle ki sık sık kullandığınız bir yolu veya vakit geçirdiğiniz bir yeri düşünün. Bu yerlerde hatırlamak istediğiniz detayların bir listesini yapın. Bunları hatırlamak için her bir detaya ilişkin bir tuhaflık üretin ve bu tuhaflığın o yerin bir özelliğiymiş gibi düşünün. Örneğin, arabanızı park ettikten sonra araç sigortanızı ödemeyi unutmamak istiyorsanız, park yerinden uzaklaşırken lastiği patlamış tek tekerlekli bir bisiklet sürdüğünüzü hayal edin. Nesneleri hatırlamak için seçtiğiniz yolda zihinsel bir yürüyüş yapın.

Birbirine Bağlantılı Nesneler

beyin hafiza

Eğer bir listedeki maddeleri, ürünleri ezberlemek istiyorsanız, onları mekân yönteminde olduğu gibi bir dizi tuhaflıkla birbirine bağlayın. Diyelim ki alışveriş listenizde et, tereyağı, çamaşır deterjanı ve tuvalet kâğıdı var. Bunları evden çıktığınız zaman unutabilirsiniz. Fakat erimiş bir tereyağı üzerinde kayan ve üstünü başını deterjanla yıkayıp tuvalet kâğıdıyla silen bir inek görüntüsünü çok daha kolay hatırlayabilirsiniz.

İsimleri Hatırlama

hafiza gelistirme

Eğer yeni tanıştığınız birinin ismini hatırlayamıyorsanız bu taktik sizin için oldukça yardımcı olacaktır. Tanıştığınız kişinin ismini duyduktan sonra onu hemen bir konuşma içerisinde kullanabilirsiniz. Kişinin ismini yazmak veya isimle ilgili bir görsel imaj yaratmak da iyi bir seçenek olabilir. Eğer tanıştığınız kişinin dış görünüşündeki bir detay ile isim arasında bir çağrışım yaratırsanız ve fiziksel detayı saçmalık derecesinde abartırsanız o kişinin ismini unutmazsınız.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !