Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Gözbebeklerinin Size Anlatmaya Çalıştıkları Var

Gözbebeklerinin Size Anlatmaya Çalıştıkları Var

Yazar: Ankara Psikolog

Gözbebekleri sadece görmemizi sağlamaz aynı zamanda da kafamızın içinde neler olduğuna dair fikir verir. Boyutu değişen gözbebeklerinin düşüncelere dair verdiği ipuçlarını sizin için sıraladık.

Ciddi şekilde kafa yoruyorum.

Karşınızdaki insana cevabı kolayca bilinebilecek bir soru sorduğunuzda (Mesela: Bir yılda kaç ay vardır?) gözbebeklerinin büyüklüğünde pek bir değişiklik olmadan cevap verdiklerini görürsünüz. Ancak ne zaman karşınızdaki sorunuza cevap verebilmek için ciddi ciddi kafa yorarsa gözbebeklerinin büyüdüğüne şahit olursunuz.

Beynimde bir hasar var.

Doktorların ve ilk yardım ekiplerinin ilk müdahalede hastaların gözlerine ışık tutarak görmeye çalıştıkları aslında budur. Gözbebeklerinin tepkisinden beynin normal çalışıp çalışmadığını anlayabilirler. İyi bir mesaj vermesi için gözbebeklerinin eşit, yuvarlak ve ışığa tepki veriyor olması gerektir.

Söylediklerin ilgimi çekiyor.

Genişlemiş gözbebekleri karşınızdakinin söyledikleriyle ilgilendiğiniz mesajını verir. İnsanlar yeni herhangi bir şey duyduklarında gözbebekleri başlangıçta genişler fakat dinledikleri konu ilgilerini çektiyse büyümüş şekilde kalmaya devam eder. Eğer konu pek ilgilerini çekmezse gözbebekleri normal boyutuna döner.

Sana cinsel olarak ilgi duyuyorum.

Karşınızdaki kişiye cinsel arzu duyuyorsanız bunu gözbebeklerinizle ele verebilirsiniz. Bu durumda gözbebekleriniz genişleyecektir. Hem erkekler hem de kadınlar da geçerli bir durum olduğunu da belirtelim.

Beni iğrendiriyorsun.

Büyümüş gözbebekleri karşınızdakine duyduğunuz ilginin habercisiyken, tersine küçülen gözbebekleri de hissettiğiniz negatif duyguların bir ifadesidir. Küçülmüş gözbebekleri karşınızdaki insandan pek de hoşlanmadığınızı ele verebilir.

Acı çekiyorum.

Eğer yanınızda biri elini keserse tabi ki hemen ona yardım edersiniz ancak gözbebeklerine bakma şansınız olursa genişlediklerini görürsünüz. Bu sonuca ulaşmak için Chapman ve çalışma arkadaşları katılımcıların parmaklarına küçük elektrik şokları verdikleri bir deney yapmışlar ve katılımcıların gözbebeklerinin genişlediğini ölçmüşlerdir.

Uyuşturucu etkisi altındayım.

Hatta gözbebeklerine bakarak ne tür uyuşturucu olduğunu da anlayabilirsiniz. Alkol ve morfin türevi uyuşturucular gözbebeklerinin küçülmesine sebep olurken; kokain, LSD gibileri gözbebeklerinin büyümesine sebep olur.

Nasıl bir kişiliğim var?

Kişilik tamamen gözlerle alakalı olmasa da bir kenara atılacak kadar da önemsiz bir ayrıntı değildir. Eğer fotoğraflardaki numaralandırılmış alanlara bakacak olursanız 1 ile numaralandırılmış ‘kriptler’ kişinin sıcak, yumuşak huylu bir kişiliği olduğu mesajını verirken. 3 ile numaralandırılmış çizgiler görürseniz bunlar da kişinin fevri bir yapısı olduğuna işaret eder. Bu durum beyindeki yaklaşıma dair davranışların kontrol edildiği kısımları etkileyen genin aynı zamanda iris üzerindeki dokulara da etki etmesinden kaynaklanmaktadır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !