Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Grafoloji Nedir?

Grafoloji Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

El yazınız sizin hakkınızda ne söylüyor? Nasıl nokta işareti yaptığınız derin bir kişisel çatışmanızı gösterebilir mi? Kalemi ne kadar çok bastırdığınız nasıl bir ruhsal halde olduğunuzu söyler mi?

Grafoloji, el yazısı üzerinden yapılan bir çalışmadır. Araştırmacılar bu çalışmayla en yazısının ince ayrıntılarına dikkat edilerek kişi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırlar. İngiliz Grafoloji Enstitüsü’ne göre “el yazıları da diğer davranış şekilleri gibi insanların kişiliği ile ilgili bilgi verir. Yazı karakterleri DNA’mızın kâğıda dökülmüş eşsiz kopyaları gibidirler.”

Grafolojide kişiliğiniz hakkında bir şeyler söyleyebilmek için el yazısına 9 ayrı açıdan odaklanılır: Harflerin boyutu, baskı, eğiklik, harflerin bağlantısı, i’lerin noktaları, t’lerin üstünde bulunan yatay çizgi, satır boşlukları, harfin üst ve alt bölgeleri incelenir.

Örneğin, fazla baskı ile yazılmış bir yazı sizin yoğun duygular içerisinde olduğunuzu söylerken, daha normal bir yazı ise duygularınızdan o an için etkilenmediğinizi gösterir.

Diğer yandan, grafoloji üzerine çalışanlar, söylediklerinin her insanda geçerli olmayabileceğini ve genellemelere dayalı bir alan olduğunu ifade ediyorlar. Fakat dışadönüklük ve duygusal dengesizlik konularında bilgilerin tatmin edici olduğunu düşünüyorlar.

Ancak, bugün hala grafoloji alanına dair bilimsel alandan eleştiriler vardır. Çünkü bulgular grafolojinin yaptığı çıkarımların sadece tahmine dayalı olduğunu göstermektedir. Ayrıca insanların hangi yazı şeklinin ne anlama geldiğini bildiğinden, el yazılarını istedikleri biçimde değiştirmelerinin mümkün olduğu da söylenmektedir.

Tartışmalı olsa da bugün grafoloji hala bazı işyerleri tarafından işe alımlarda kullanılan bir teknik olmaya devam etmektedir.

Sizce grafoloji akademik ortamlarda kullanılmalı mıdır? Yoksa tüm bunlar size psikolojinin bir çeşit pazarlama taktiği gibi mi geliyor?

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !