Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Güçlü İnsanların 10 Çarpıcı Özelliği

Güçlü İnsanların 10 Çarpıcı Özelliği

Yazar: Ankara Psikolog

Herkes güçlüdür. Ancak, sadece bazıları kendi güçlerinin farkındadır. Çok daha azı ise sahip oldukları bu gücü akıllıca kullanabilir. Aşağıda güçlü insanların sahip olduğu 10 önemli özelliği okuyacaksınız.

1.Başkalarının ne düşündüğünü önemserler.

Hayatımız, başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyen insanlarla doludur. Bu kişiler, diğerlerinin ayrı bir birey olduğunu unuturlar. Daha da kötüsü, insanın bir sosyal canlı olduğunu ve diğer insanlara ihtiyacı olduğu gerçeğini görmezden gelirler.

Ama güçlü bir insan diğerlerini umursar. Onların düşüncelerini dinlemek, nasıl hissettiklerini ve ne yaptıklarını bilmek demek, onları nasıl etkileyeceğinizi bilmek demektir.

2.İçinizdeki gücün farkındadırlar.

Güçlü insanların en önemli özelliklerinden biri de diğer insanların içindeki gücü bulup ortaya çıkarmaktır. Her insanın her konuda başarılı olmasını beklemezler. Ama her insanın sahip olduğu özgün becerilerin farkındadırlar ve bu becerilerin kullanılması konusunda diğerlerini motive ederler.

3.İstediklerini açık bir şekilde ifade ederler.

Güçlü insanların liderler olduğu durumları da sık sık görürüz. Böyle liderlerin en önemli özelliği ise ne istediklerini açıkça ifade etmeleridir. Otoritelerini saklamak veya kendi altında çalışan insanlara gereksiz bir şekilde nazik olmak gibi endişelere girmezler. Direktiflerini veya emirlerini açıkça verirler. Çünkü bilirler ki kendisinden ne beklendiğinin iyi bir şekilde farkında olan bir çalışan, kendisini işine daha iyi verecektir.

4.Verdikleri sözü tutarlar.

Güçlü insanlar için başkalarına sözler vermek ve bunları yerine getirmek oldukça önemlidir. Çünkü bu onların güvenilir ve etkileyici imajlarını pekiştirir. Asla yerine getiremeyecekleri bir işin sözünü vermezler.

5.Bahaneler üretmezler.

Her insan gibi güçlü bir insan da hata yapabilir. Ama onlar için yapılan hatada bahaneler üretmeye yer yoktur. Bahane üretmenin, suçu diğer insanlara ve çevreye atmanın yalnızca zayıfların işi olduğunu düşünürler. Güçlü insanlar, her zaman hatalardan dersler çıkarmaya çalışırlar.

6.Sınırları iyi çizerler.

Kişisel sınırları belirlemede de güçlü insanlar oldukça açık davranırlar. Onlar için gereksiz yakın ilişkilerde bulunmak veya insanları kendilerinden olması gerektiğinden daha uzak tutmak bir dezavantajdır. İyi bir iletişim için, sınırları iyi çizilmiş bir ilişkinin gerekli olduğuna inanırlar.

7.Eksikliklerinin farkındadırlar.

Güçlü insanların bir diğer önemli özelliği de kendi sınırlarının iyi farkında olmalarıdır. Bu farkındalıkla hangi durumlarda başarılı veya başarısız olacaklarını önceden kestirirler. Yetersizliklerini bir eksiklik olarak görmezler. Onlar için önemli olan yapabileceklerinin en iyisini yapmaktır.

8.Gerektiğinde başkalarının yetkisi altına girmekte sakınca görmezler.

Güçlü insan, bir işi kendisinden daha iyi yürütebilecek insanın altında çalışmayı sorun etmeyen insandır. Onlar için önemli olan ast üst ilişkisinden ziyade kendilerine verilen sorumluluğun en iyi şekilde yerine getirilmesidir.

9.Ne istediklerini bilirler.

Hedefleri, sonuçları ve bir görev esnasında ortaya çıkabilecek sorunları belirlemek güçlü insanlar için oldukça önemlidir. İstediği şeyi yaptığını bilmek onlar için en büyük motivasyon kaynağıdır.

10.Kendi yollarından hiç şaşmazlar.

Güçlü bir insanı karşısına hangi engeller çıkarsa hiçbir şey durduramaz. Doğru bildiği şeyi yaptığını bilen bir insan için engellerin, bahanelerin veya başkalarının dediklerinin hiçbir önemi yoktur.

 

Kaynak: http://blogs.psychcentral.com/power-submission/2015/09/10-traits-of-powerful-people/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !