Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Gündelik Hayatta Kendini Geliştirmenin 7 Yolu

Gündelik Hayatta Kendini Geliştirmenin 7 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Zihnimizin gücünün sınırları konusunda genellikle çok bilgi sahibi değilizdir. Fakat neler yapabileceğimizin farkında olursak, hayatımızdaki her gün büyük dersler alacağımız motive edici anlara dönüşür. Peki, her günümüzden ayrı bir ders almak, büyüyüp gelişmek için neler yapabiliriz?

Özgüvenli olun ve kendi kısıtlayıcılarınızdan kurtulun.

Bir şeyi öğrenmeden önce, onu öğrenecek ve yapabilecek güce sahip olduğunuza her zaman inanın. Başkalarının veya sizin kendi limitlerinizle ilgili belirleyicileri dikkate almayın. Eğer kendinize ve öğrenmeye dair becerilerinize inanmazsanız hiçbir zaman başaramazsınız.

İlginizi çeken şeyleri bulun ve bilgi birikiminizi günlük düzeyde genişletin.

Bugün bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay. İlginizi çeken birçok şeyle ilgili makaleler, videolar ve başka materyallere erişebilirsiniz. Beyniniz kas gibidir, onu daha güçlendirmek ve geliştirmek için yapmanız gereken tek şey günlük egzersizlerdir. Bu egzersizlerin en keyiflisi ise ilgi duyduğunuz şeylerden işe başlamaktır.

Yaratıcılığınızı körükleyen aktivitelere katılın.

İnsan asla tek boyutlu bir nesne değildir. Bilgiye sadece öğrenerek değil yaratarak da ulaşırız. Bunun için yaratıcılığınızı ateşleyecek müzik, edebiyat, resim gibi olabildiğince çok sanat dalını deneyimlemekte fayda var. Yaratma sürecine ne kadar dahil olursanız kendinizi kısıtladığınız o mantıksal kutudan o kadar çabuk uzaklaşır, eleştirel bir düşünce tarzına kavuşursunuz.

Kibrinizden arının.

Başkalarının size bir şey öğretemeyeceğinizi düşünürseniz koca bir yaşamı çöpe atarsınız. Kendinizi geliştirmenin en kolay yollarından birisi, başkalarının deneyimlerine kulak vermektir. Bazen en etkileyici ve önemli bilgileri hiç ummadığınız kimselerden alabilirsiniz. Bu yüzden her durumda ve koşulda insanların size sunacağı bilgiye karşı açık olun.

Çevrenizdeki insanlarla kariyerleri, çalışmaları ve ilgi alanları üzerine konuşmalar yapın.

Aile ve arkadaşlardan gelen bilgi asla yabana atılmayacak kadar değerlidir. Bu kişilerle çalıştıkları ve deneyim sahibi oldukları birçok farklı alan üzerine konuşmalar yapabilirsiniz. Yaptıkları işler çok basit veya bilindik gibi görünse de onlara bir günlerini detaylı bir şekilde anlatmasını isterseniz gözden kaçırdığınız ve şaşıracağınız birçok bilgiye erişeceksiniz.

Sağlıklı kalın ve spor yapın.

Spor yaparken olabildiğince çok düşünmeye çalışın. Çünkü fiziksel aktivite sırasında salgılanan endorfinler zihninizi stresten ve işe yaramaz bilgilerden arındıracaktır. Ayrıca düşünme dediğimiz sürecin etkili bir şekilde ilerleyebilmesi için kişinin hem fiziksel sağlığının hem de ruhsal sağlığının iyi olması oldukça önemlidir.

Zorlu tartışmalara ve konuşmalara girmekten çekinmeyin.

İnsanlar genellikle siyaset, din veya felsefe gibi konularda başkalarıyla konuşmaya çekinirler. Kendi bilgilerinin yetersiz olduğunu düşündüklerinden veya merak ettikleri bir soruyu sormanın kendilerini küçük düşüreceğine inandıklarından böyle tartışmalara girmezler. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey, amacın bir tartışmayı kazanmak veya kendinizi ispat etmek olmadığı, bundan ziyade karşınızdaki kişiyle beraber bu çeşit önemli konularda bir sorgulama yolculuğuna gitmek olduğudur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !