Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Güney Kore’de İntihara Meyilli Öğrencilerle Gerçekleştiren İlginç Terapi

Güney Kore’de İntihara Meyilli Öğrencilerle Gerçekleştiren İlginç Terapi

Yazar: Ankara Psikolog

Güney Kore’nin Seul kentindeki  Hyowon isimli bir klinikte öğrencilere “ölüm deneyimi” yaşatılıyor. Bu uygulamaya dahil olanlar arasında okuldaki sınav baskısıyla savaşmaya çalışan öğrenciler olduğu gibi sevdiklerine yük olmaktan korkan yaşlı insanlar da var. Ortak noktaları intihar düşünceleri olması.

1

Güney Kore’deki yetkililerin böyle bir yöntem geliştirmesinin sebebi ülkedeki intihar oranlarının yüksek seviyelerde olması.

2

BBC’nin verilerine göre günde ortalama 40 Güney Koreli intihar ediyor. Bunun sebebi ise güney Kore toplumunun son derece rekabetçi olması. Öğrenciler dahil oldukları sınav sisteminde üst sıralarda yer almak için, yetişkinler finansal olarak getirilerini arttırmak için çabalarken bir de ülkedeki yüksek güzellik standartları işleri gitgide zorlaştırıyor.

3

İntihara meyilli vatandaşlardan vasiyet yazmaları, sevdikleriyle vedalaşmaları isteniyor ve onlar için sahte bir cenaze töreni düzenleniyor. Bu uygulama kapsamında vatandaşlar 10 dakikadan fazla tabut içinde kapalı kalıyorlar.

4

Aslında bir anlamda yaşanacakları başka bir bakış açısından görmüş oluyorlar.

5

Çok da uzun olmayan bir süre zarfında dünyanın en fakir ülkelerinden biriyken şimdi dünyanın en büyük 12. ekonomisine sahip olan ülkede intihar oranları ciddi bir sorun. Hatta ülkede 40 yaşının altındaki ölümlerin sebepleri arasında ilk sırada intihar geliyor. 2011 yılında 100.000 kişide 33.3 olan intihar oranı son yıllarda 29.1 e gerilemiş olsa da oran hala çok yüksek.

6

Kişiler bir kez bu tecrübeyi yaşadıktan sonra terapiye alınıyor ve deneyimleri onların ağzından dinleniyor. Çoğunun hayatta olmaktan mutlu bir şekilde tazelenmiş ve canlı bir şekilde klinikten ayrıldığı söyleniyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !