Buradasın Ankara Psikolog » Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi » Günlük Stresle Başa Çıkmak İçin 5 İpucu

Günlük Stresle Başa Çıkmak İçin 5 İpucu

Yazar: Ankara Psikolog

Gün içinde yaşanan stresle başa çıkabilme becerisini herkes kazanabilir. Aslında herkesin de bu beceriyi kazanmak için çabalaması gerekir çünkü hayat stres yaratan şeylerle doludur. Yaşadığınız günlük streslerle başa çıkmanızı kolaylaştıracağına inandığımız önerilerle karşınızdayız.

Kendinizi kontrol edin.

Stresli bir durumun içine düştüğünüzde kendinizi kontrol edin. Acaba duruma tepki mi veriyorsunuz yoksa yaşadığınızı anlamaya mı çalışıyorsunuz? Durumlara tepki verirken fazla enerji harcayabilirsiniz, çok da tartmadığınız için enerjiniz boşa gidebilir. Öte yandan durumu anlamaya çalışıyorsanız çok daha doğru tepkiler verebilirsiniz. Tepkisel davranışlar genelde iyi sonuçlar doğurmaz önce düşünüp sonra adım atarsanız hep karlı çıkan taraf olursunuz.

Düşüncelerinizi kontrol edin.

Gün içinde sürekli negatif düşüncelere sahip olmak duygu durumunuzu aşağılara çekecektir. Aynı zamanda diğer insanların sizinle ilgili algısını da etkileyecektir. Bu sebeple düşüncelerinizi kontrol altına almaya çalışın ve negatifleri pozitiflerle değiştirmeye çaba gösterin. Genel iyilik halinize olumlu bir etkide bulunmuş olursunuz.

Beslenmenize dikkat edin.

Eğer beslenmeniz yetersizse stresle başa çıkabilmeniz çok da mümkün değildir. Vitamin, mineral ve protein bakımından yetersiz bir yeme alışkanlığınız varsa vücudunuzun direnci düşer günlük streslere karşı daha korumasız kalırsınız. Hem stresi davet eder hem de onunla savaşacak gücü bulamazsınız.

Su için.

Aynı beslenme gibi su içmek de çok önemli etkilere sahiptir. Vücudunuz susuz kaldığında bir şeyler ters gitmeye başlar. Nedensizce gergin, huysuz hissettiğiniz zamanlarda bir bardak su içmeyi deneyin. İşe yaramayacağını düşünüyorsanız bile bir kaybınız olmaz.

Sırtınızı sıvazlayın.

Her güne elinizden geleni yapma niyetiyle başlıyorsunuz. Bazı günler %100 performans sergilerken bazen performansınız %80 de kalabilir ama kendinize karşı çok acımasız olmayın. Kimse mükemmel değil ve çoğunlukla kontrolümüz dışında gelişen şeylerle uğraşmak zorunda kalıyoruz. Her şeyi kontrol edemeyeceğiniz gerçeğini ne kadar çabuk kabullenirseniz sizin için o kadar iyi olur. Bu süreçte kendinizi yalnız bırakmayın ve kendinize destek olun.

Kaynak: http://thoughtcatalog.com/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !