Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Hadi Boşanalım! Peki Çocuklar?

Hadi Boşanalım! Peki Çocuklar?

Yazar: Ankara Psikolog

Kritik soru: Boşanmak çocuklar için iyi mi kötü mü olur? Cevap: Bu boşanma öncesinde evlilikte neler olup bittiğine bağlı.

Nebraska Üniversitesi’nde 20 yıldır yaklaşık 2 000 aileyle görüşen sosyolog Paul Amato (Ph.D) eğer evlilikte çok problem varsa ve eşler sürekli çatışıyorsa, boşanmanın çocuklar için daha iyi olacağını belirtmiş. Şiddetli geçimsizlik sonucu boşanan çiftlerin çocuklarıyla görüşen Amato, bu çocukların evliliğini sorunsuz yürüten çiftlerin çocukları kadar mutlu olduğunu görmüş.

Amato’ya göre çocuk boşanmadan en çok boşanma öncesinde anne-baba arasında gözle görülür bir gerginlik yoksa ve boşanma öncesi çocuk evde bir şeylerin yanlış gittiğinin farkında değilse etkileniyor.

Amato ayrıca çocuğun güvenilir ve mutlu olduğunu düşündüğü aile ortamının bozulmasının çocuk için rahatsız edici bir deneyim olduğunu gözlemlemiş. Amato ortada ciddi bir çatışma olmadan sonlanan bu tür evliklerin çocuğun güven duygusunu sarstığını ve çocukta psikolojik sıkıntıya sebep olduğunu belirtmiş. Bu çocukların ileriki dönemde ilişkilerinde problem yaşayabileceğini ve mutsuz bireyler olabileceklerini öngörmüştür.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !