Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Hafızanızı Güçlendirmek İçin 6 Basit Teknik

Hafızanızı Güçlendirmek İçin 6 Basit Teknik

Yazar: Ankara Psikolog

Hafızanızı güçlendirecek sınıflandırma hayal etme bağlantılar kurma gibi teknikleri muhtemelen siz de daha önce duydunuz. Bu tekniklerle ilgili en büyük problem ise ciddi bir zihin gücü gerektirmesi. İşte size psikolojik araştırmalar ile desteklenmiş hafızanıza güç katacak teknikler. Bunun için çok sıkı çalışmaya, para harcamanıza ve ilaçlar almanıza gerek, yok hepsi bedava kolay ve doğal.

1.Problemlerinizi yazın

Zorlu görevleri yaparken işleyen belleğimize (working memory) güveniriz. Bu yolla bilgileri işler ve zihnimizde şekillendiririz. İşleyen belleğimizin ne kadar etkili kullanırsak o kadar iyi öğrenir, planlar ve muhakeme yaparız. Bu belleğimizin kapasitesini artıracak yollardan birisi duygularımızı yazmak. Bir ay boyunca 20şer dakikalık yazma seansları yapın. Bunu yaparken sizin için travmatik olmuş veya sizi çok etkilemiş olayları kâğıda dökün. Yogo and Fujihara (2008) yaptıkları çalışmada beş hafta sonunda bunu uygulayan katılımcıların işleyen belleklerinin güçlendiğini bulmuşlar.

2.Bir doğa manzarası seyredin

Doğanın üzerimizde büyüleyici bir etkisi var. Bunlardan en önemlisi ise hafızamızı kuvvetlendirmeye olan etkisi. Bir çalışmada, botanik bahçesinde yürüyüş yapanlar, gürültülü bir sokakta yürüyüş yapanlara göre hafıza testinde %20 daha başarılı oluyor.

Sizin bir botanik bahçesine gitmenize gerek yok. Etkileri birebir olmasa bile, evinizde oturarak bakacağınız doğa manzaraları yine size yardımcı olacaktır. Çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

3.Kelimeleri yüksek sesle söyleyin

Bu uygulayacağınız en basit yollardan birisi. Eğer kelimeleri hatırlamada hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken onları yüksek sesle tekrar etmek. Bir çalışma kelimeleri sesli söylemenin hafızamızı %10 oranında geliştirdiğini söylüyor.

4.Meditasyon yapın

Son zamanlarda meditasyonun hafıza da dahil olmak üzere zihinsel işlevlerin performansını artırdığı biliniyor. Yapılan bir çalışmada, katılımcılara gün içerisinde 20’şer dakikalık dört meditasyon seansı uygulanıyor. Katılımcıların işleyen belleklerinde dikkate değer bir gelişme gözlemlenmiş.

5.Performansınızı tahmin edin

Kendinize bir şeyi hatırlamadan önce, hatırlayıp hatırlayamayacağınızı sormak da hafızanız için faydalı. Bu hem geçmişte yaptığınız şeyleri hatırlamakta, hem de gelecekte yapacağınız işleri hatırlamakta işe yarıyor.

Meier ve arkadaşları, (2011) ‘de insanların ileriye dönük hafızalarını test ediyorlar ve ne kadar hatırlayabilecekleri ile ilgili bir öngörüde bulunan katılımcılar hafıza testinde %50 daha başarılı oluyor.

6.Vücudunuzu kullanın

Sadece zihnimizle düşünmeyiz, vücudumuzu da kullanırız. Örneğin, bir araştırmaya göre bir dili, vücut hareketleriyle desteklendiğinde çok daha iyi anlıyoruz.

Ayrıca bu vücut hareketlerini bilgileri kodlamada da kullanıyoruz. İngiliz katılımcılara Japonca fiiller öğretilen bir çalışmada, katılımcıların bir kısmından kelimeleri kodlarken el hareketlerini kullanmaları isteniyor. Bunu yapan katılımcılar bir hafta sonra, diğerlerine göre Japonca kelimeleri iki kat daha iyi hatırlıyor.

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2011/05/7-simple-ways-to-improve-your-memory-without-any-training.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !