Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Hala Açıklanamayan 7 İnsan Davranışı

Hala Açıklanamayan 7 İnsan Davranışı

Yazar: Ankara Psikolog

Küçük çocuklar ailelerine durmaksızın soru sormalarıyla ünlüdür. Bazı sorular vardır ki hiçbir anne verecek cevap bulamaz. İşte çocuklarınıza sebebini açıklamayacağınız insan davranışları:

Gülmek

gülme

Şakalara, düşen insanlara, bizi mutlu edenlere güleriz. Ama bunu neden ve nasıl yaptığımızı bilim tam olarak açıklayabilmiş değil. 3.5-4 aylıkken gülmeye başlarız ve bilim insanlarına göre bu ilişkiler kurmak için tercih ettiğimiz bir yoldur. Ama araştırmacılar hâlâ bizi güldüren şeylerin beyni nasıl harekete geçirdiğini çözemiyorlar.

Öpüşmek

öpüşmek

Tarihteki ilk öpücüğü düşünebiliyor musunuz? İlk öpüşen insanlar “Acaba dudaklarımızı birbirine yapıştırsak ne olur?” diye mi düşünmüşlerdir? Öpüşme konusunda da bilimciler tam bir uzlaşıya varmış değil. Kimisi bunun öğrenilmiş bir davranış olduğunu söylerken kimisi de hayvanlarda da bulunan bir içgüdü olduğunu düşünüyor. Hangisi olursa olsun bugün aşkımızı göstermenin en güzel yollarından birisi öpüşmek.

Esnemek

esnemek

Sadece insanlara özgü olmasa da esnemek de tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Neden koca bir nefes alırken tüm ağzımızı açarız ya da neden karşımızdaki esnediğinde biz de esnemeye başlarız? Kimileri bunun ciğerlerimizin daha fazla oksijen duymasından kaynaklı olduğunu düşünüyor. Bulaşıcı esnemenin ise karşı tarafla bir empati kurma yöntemi olduğunu düşünenler var.

Yüzün kızarması

yüz kızarması

Yüz kızarması utanma ile ortaya çıkan bir durum olsa da bilim insanları neden olduğu ile ilgili olarak net değiller. Adrenalinin yükselmesiyle damarların genişlediği, yüzümüzde daha fazla kan akışı olduğu, böylelikle yüzümüzün kırmızıya döndüğü düşünülüyor. Fakat alkol ya da cinsel uyarılma sonucunda yüzün kızarmasını bilimciler adrenalinle açıklayamıyor.

Rüya görmek

rüya

Başka insanlara açıklamakta en çok zorlandığımız davranışımız rüya görmektir. Hepimiz “Evde oturuyorduk, ama ev bizim ev değilmiş” gibi cümlelerle başlayan rüyaları karşı tarafa anlatmaya çalışırız. Araştırmacılar rüya görmenin kaygılarla başa çıkmada bir yöntem veya gün içinde maruz kaldığımız birçok gereksiz ayrıntının veya olayın boşaltılmasını sağlayan bir araç olarak görse de bu teoriler kanıtlanabilmiş değil.

Hıçkırmak

hıçkırık

Sesiyle ve sizi düşürdüğü durumla oldukça sinir bozucu olan hıçkırıkların, stresten veya çok fazla hava yutmaktan dolayı ortaya çıktığı söyleniyor. Genel kanı bir şeylerin diyaframınızda spazma yol açtığı ve bunun sinirsel yollarda bir bozukluğa sebep olduğu yönünde.

Yapay Kolu Hissetmek

protez kol

Bilinen en ilginç gizemli insan davranışlarından birisi de kaybedilen uzvu yerindeymiş gibi hissetmek. Bazen olmayan uzuvlarının acısını bile hissettiğini söyleyenler var. Doktorlar bunu tam olarak açıklayamıyorlar fakat bu durumun anti depresanlar ya da elektriksel uyarılma yardımıyla düzeltilebildiği biliniyor.

Kaynak: http://www.onlinecertificateprograms.org/blog/2012/9-human-behaviors-that-still-cant-be-explained/

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !