Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Hamilelik Döneminde Babada Görülen Değişiklikler

Hamilelik Döneminde Babada Görülen Değişiklikler

Yazar: Ankara Psikolog

Hamileliğin kişilerin hayatında önemli değişikliklere yol açtığını kimse inkar edemez. Bu dönemde anne adayı çeşitli psikolojik değişimler yaşarken baba adayları da değişirler. Hamilelik süresince kadınların yaşadığı değişimleri anlattığımız yazımızdan sonra bu sefer de erkekler için neler değişir, onları konu edinelim dedik.

Erkekler için de hamilelik duygusal değişikliklerin kapısını açar. Öncelikle ilk kez baba olacak bir erkek hamilelik hakkında bilgi sahibi olmaya başladıkça şaşırır ve öğrendikçe şaşırmaya devam eder. Bebeğin anne karnındaki büyüme süreci ve ardından doğum onun için heyecan verici olur. Pek tabi ki bunların yanı sıra ebeveyn olmakla ilgili sorular ortaya çıkmaya başlar.

Baba olma düşüncesi kişinin kendi babasıyla ilişkisini gözden geçirmesine ve çıkarımlar yapmasına sebep olur. Bu dönemde düşündükleri kişinin doğacak çocuğuyla arasında şekillenecek ilişki için önem taşır.

Bu dönemde erkekler de kadınlar gibi birçok kaygı ve korku yaşayabilir ancak kabullenip dışa vurmaları kolay olmayabilir. Çoğu kültürde erkeklere biçilen roller ve tipik davranışlar buna engel olabilir ancak anne ve bebek için kaygı duymak erkekler için de son derece normaldir. Genellikle bu kaygılar erkeklerde hamileliğin ikinci üç aylık döneminde görünmeye başlanır. Kimi insanlarda kaygı bozuklukları ve depresyon riski doğabilir.

Partnerlerin arasındaki ilişki de hamilelik döneminde değişiklik gösterecektir. Partnerinizin tepkilerini genel olarak tahmin edebilen bir insan olsanız dahi hamileliğin onun davranışlarına etkisi olabilir ve anlamlandıramadığınız durumlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca cinsel hayat da bu dönemde oldukça etkilenebilir. Hem değişen duygularla hem de babalık fikriyle başa çıkmaya çalışırken partnerinize ihtiyaç duyduğu ilgi ve desteği göstermeye özen göstermelisiniz. Bazen çatışmalar yaşayıp aynı dilden konuşamasanız dahi partneriniz ve bebeğiniz için orada olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Bu dönemde iki taraf da birbirinin çeşitli değişimler yaşadığını kabullenerek yeni duruma ayak uydurmaya çalışırsa anne-babalığa geçiş evresini daha rahat yaşayabilirler. Çiftlere tavsiyemiz bu dönemin ilişkilerinde onlara yeni roller tanımlayan bir dönem olduğunu bilmeleri ancak bunun yanında partner olarak rollerinin hala var olduğunu unutmamaları yönünde.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !