Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Hamilelik Döneminde Rüyalar

Hamilelik Döneminde Rüyalar

Yazar: Ankara Psikolog

Hamilelik döneminde kadınlar belli korku ve kaygılara karşı daha savunmasız kalabilirler. Örneğin hamile bir kadın bu dönemde fiziksel zarar görmekten dolayısıyla da bebeğinin zarar görmesinden endişelenebilir.  Bu dönemde duyulan kaygılar rüyalarla birlikte kendilerini gösterebilirler ve rüyalarınızda korkularınızı ve endişe duyduğunuz durumları görmek son derece normaldir.

Hamileliğiniz ilerledikçe, bebeğiniz büyüdükçe rüyalarınız da değişebilir. Hamilelik ve bebekle ilgili rüyalar hamileliğin ilk üç aylık döneminde başlar. Edindiğiniz annelik rolü ve bebeğiniz için yeterli olamayacağınız düşünceleri rüyalarınızda büyük yer kaplamaya başlar.

Hamile bir kadın kapana kısıldığı rüyalar görebilir, bu rüyalar genellikle gelecek kaygılarının yansımasıdır. Bir çocuğa sahip olmanın elini kolunu bağlayacağı ve birçok işini engelleyebileceği duygusu anneler tarafından hissedilebilir.

Çoğu hamile bebeğinin cinsiyeti ile ilgili rüyalar görebilir. Bu rüyalar da kişinin bebeğin cinsiyetine dair içten içe bir tercihi olduğunu gösterebilir.

Hamilelikte sıkça görülen rüyalardan bir diğeri de bebeği kaybetmekle alakalı olabilir. Genellikle bu rüyalar doğum yaklaştıkça ortaya çıkar çünkü kadın bu dönemde doğum sırasında yaşanabileceklerden endişelenmeye başlamıştır. Bebeğin sağlığıyla alakalı endişeleri artan annenin bu konuda rüya görmesi çok normaldir.

Bir diğer rüya teması da hamile kadının saldırıya uğradığı ya da yaralandığı rüyalardır. Bu rüyalarda da yine kadın kendinden çok bebeğinin zarar göreceğinden duyduğu endişeyi yansıtmış olur.

Aklınızdan çıkarmamanız gereken bu tip rüyalar görmenin son derece normal olduğudur. Ancak rüyalarınız günlük hayatınıza etki etmeye sizi aşırı kaygılı bir insan yapmaya başladığında kaygılarınızı doktorunuzla paylaşmalısınız. Bir uzmanın sizi rahatlatacak sözlerine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Tüm hamilelere tatlı rüyalarla dolu sağlıklı bir hamilelik dönemi dileriz J

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !