Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Hangi Düşünce Yapısı Seni Daha Mutlu Ediyor?

Hangi Düşünce Yapısı Seni Daha Mutlu Ediyor?

Yazar: Ankara Psikolog

İçedönük birisi olsanız dahi, dışadönük biriymiş gibi davranmak araştırmaya göre dünyanın her yerine insanı mutlu eden bir taktik.

Amerika, Venezuela, Çin, Filipinler ve Japonya’da yapılan ve yüzlerce kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları şunu gösteriyor:

İnsanlar kendilerini dışadönük hissettikleri veya davrandıkları her durumda günlük yaşamda kendilerini daha olumlu duygularla dolu hissediyorlar.

“Journal of Research in Personality” isimli dergide yayınlanan çalışma ayrıca böyle davrandıkça insanların kendilerini normalde olduğundan daha fazla mutlu hissettiklerini gösteriyor.

Bu araştırma dışadönük davranışların olumlu etkilerini gösteren ve Güney Amerika ve Asya’da yer alan daha az bireysel olup daha çok grup odaklı olan kültürlerle yapılan ilk çalışma özelliğini taşıyor.

Çalışmanın yürütücülerinden Prof. TimothChurch:

“Biz kültürler arası psikologlar ruhun birliğinden konuşmayı severiz. Tüm kültürel farklılıklara rağmen kişiliğin farklı gruplarda olsa dahi büyük benzerlikler taşıdığını düşünüyoruz.

Kişilikteki çeşitliliğin %40 ile %50 arasındaki sebebin genetik çeşitlilik olduğunu gösteren birçok kanıt var.”

Bu çalışma aynı zamanda daha önceden yapılan, dışadönüklük ile konuşkan olma, macera sever olma ve daha fazla enerji dolu hissetme arasındaki bağlantıyı araştıran başka bir çalışmanın tamamlayıcısı niteliğinde.

Katılımcılardan araştırmada 10 dakika boyunca diğerlerine karşı çok rahat ve sempatik bir biçimde davranmaları isteniyor.

Daha önceden yapılan testlerle bulunan ve yalnız iş yapmayı başkalarıyla olmayı tercih eden en içedönük insanlar bile böylesine dışadönük bir davranışta bulunmanın kendilerini daha mutlu hissettirdiğini söylüyorlar.

Araştırmacılar: “Dış dünya aslında bize mutluluğun çoğunluğunu getiren bir yer. Burada önemli olan bizim dışarıya karşı nasıl davrandığımız. Burada ilgi çekici olan nokta kendi mutluluğumuzu diğerleri ile olan birlikteliğimizle sağlayabilmek.”

Yani ister içedönük ister dışadönük olun, yabancılara veya tanıdığınız diğerlerine karşı daha girişken ve daha olumlu bir şekilde davrandığınızda bunun etkisinin sizde çok daha fazla olacağını göreceksiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !