Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Hangi Vücut Ölçüsündeki Kadınlar Hangi Tip Erkeklerden Hoşlanır?

Hangi Vücut Ölçüsündeki Kadınlar Hangi Tip Erkeklerden Hoşlanır?

Yazar: Ankara Psikolog

bmiYeni bir araştırma kadın ve erkeklerin vücut ölçüleri üzerinde bir çalışma yapıyor ve birçok kültürde aynı sonuçlara ulaşıyor. Buna göre ortalamanın altında kiloda olan kadınlar birçok erkeğe göre daha çekici geliyor.

Araştırmanın yürütücüsü Dr.Lobke Vaanholt:

“Medyanın veya modanın gündeme getirdiğinin aksine en zayıf kadınlar daha çekici değiller. Fakat bunun etkileri yine de ortada. Çünkü ortalamanın üstündeki kiloda olan kadınları erkekler, ortalamanın altındaki kiloda olanlara göre daha az çekici buluyorlar.”

Araştırma 10 farklı ülkede yürütüldü ve katılımcılara farklı vücut ölçülerinin yer aldığı resimler gösterildi. Bunları en çekiciden en az çekiciye kadar sıralamaları istendi.

Buna göre BMI (Vücut Kitle İndeksi) 19 olan kadınlar, ortalamanın altındaki sınıra dâhil olanlar, birçok ülkede daha fazla çekici bulundu.

Texas’tan Tahran’a, Dakar’dan Pekin’e kadar çok farklı kültürlerde de aynı sonuçlara ulaşıldı.

BMI skorları arttıkça erkeklerin kadınları çekici bulma oranlarında da düşüş oldu.

Araştırmacılar bunun nedeninin daha düşük BMI’ların gençliği daha fazla çağrıştırmasında yattığını düşünüyorlar.

“Araştırmada bulmak istediğimiz şey sağlıklı yaşamın ve formda bir vücudun çekicilikle nasıl ilgilisi olduğuydu.

Bu sonuçlar bize evrimsel bakış açısından da fikir verecektir. Üreme ve hayatta kalmak için önceki nesillerde kilosu ortalamanın üstünde olan kadınların daha fazla çekici bulunduğuna yönelik araştırmalar vardı. Bu sonuçlar bizlerin gelecekteki üreme ve hayatta kalma ile ilgili düşüncelerimizi değiştirir mi? Bunu zaman gösterecek.”

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !