Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Hiçbir Zaman Hazır Olmayacaksın. O Yüzden Şimdi Başla!

Hiçbir Zaman Hazır Olmayacaksın. O Yüzden Şimdi Başla!

Yazar: Ankara Psikolog

“Karşına olağanüstü fırsatların çıkmasını bekleme. Önündeki seçenekleri değerlendir. Zayıf insan fırsatları bekler, güçlü insan ise onları yaratır.” – Orison Swett Marden

André Gide’nin söylediği gibi, “Bulunduğu kıyıdan ayrılma cesareti gösteremeyen bir insan, yeni okyanusları keşfedemez.”

Fırsatlar cesaret gerektirir.

Genellikle karşımıza çıkan güzel fırsatları kaçırırız çünkü onlar için yeterince hazırlanmadığımızı düşünürüz. Ya da bir işe başlayacağımız zaman doğru zamanın o an olmadığına inanırız. Yeteri kadar bilgimizin veya deneyimimizin olmadığını düşünürüz ve hiçbir şey yapmadan arkaya yaslanıp önümüzden fırsatların kaçıp gitmesini izlerin. Korkarız, hata yapmaktan, nereye gittiğimizi bilememekten ve ne yapacağımızı bilememekten korkarız.

Gerçek şu ki, önümüze ne kadar iyi bir fırsat çıkarsa çıksın biz hiçbir zaman onun için tam anlamıyla hazır olmayacağız.

Başarılı insanlar, hazır olmayı beklemeden harekete geçerler. Büyük şirketler, önemli insanlar hep böyle başarılı olmuşlardır; risk alarak.

“Evet” deyin ve neler olacağını izleyin.

Her bir fırsat aslında bir çeşit meydan okumadır. Fırsatlar bizi bir adım daha atmaya, kendimizi yeniden keşfetmeye ve bulunduğumuz rahat bölgeyi bırakıp bilinmeyene doğru koşmaya zorlar.

Önümüze çıkan her seçeneğin zorlukları ve bilinmezleri olacaktır. Hiçbir fırsat bize başarı ya da daha iyi bir gelecek garantisi veremez. Ama vereceği tek şey vardır; o da edindiğiniz her tecrübeyle gelişip olgunlaşacağınızdır. Eğer başarısız olursanız, hatalarınızdan ders alıp onları tekrarlamamaya, kendinizi daha iyi geliştirmeye çaba harcayacaksınızdır.

Denemeden, sınırlarınızı zorlamadan başarılı olup olmayacağınızı bilemezseniz.

Sizi korkutsa bile denemelisiniz! İçinizdeki sese kulak verin, kendinize güvenin ve harekete geçin.

“Evet” deyin ve neler olacağını izleyin.

Paulo Coelho’nun da dediği gibi: “En beklemediğimiz anda hayat, cesaretimizi ve değişim arzumuzu sınayacak biçimde meydan okur bize. Demek ki ortada hiçbir şey yokmuş gibi davranmanın yararı yoktur ya da hazır olmadığımızı söyleyerek mazeret aramanın.”

Unutmayın! Birçok fırsat siz denemediğiniz için, harekete geçmediğiniz için kaçar.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !