Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Hiperaktif Çocuğunuz Sinirli Olduğunda Yapmamanız Gereken 5 Şey

Hiperaktif Çocuğunuz Sinirli Olduğunda Yapmamanız Gereken 5 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Ebeveynler çoğu zaman sinirlenen çocuklarıyla başa çıkmak zorunda kalırlar, fakat çocuğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ebeveynler bu durumla daha çok karşılaşır. Dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) olan çocuklar birçok sebepten dolayı sinirlenebilirler. Çocuğunuzun bu durumunu yatıştırmak için sinirlendiğinin ilk işaretlerini gördüğünüz andan itibaren derin nefesler almak ya da birden ona kadar saymak gibi rahatlama teknikleri üzerinde çalışmak yardımcı olabilir.

Sinirlenen çocuğunuzun durumuyla başa çıkmaya çalışırken yapmamanız gerekenler için ise içeriğimize bir göz gezdirmenizi öneririz.

Sakinliğinizi kaybetmeyin.

Birkaç derin nefes alarak kaygı ve kızgınlık seviyenizi azaltın. Böylece sakince düşünüp o ana uygun olarak nasıl davranacağınıza karar verebilirsiniz. Sakinleşmeden vereceğiniz bir tepki işleri daha da zorlaştırabilir.

Tepki göstermeyin-Karşılık verin.

Eğer böyle durumlarda nasıl davranacağınıza dair bir planınız varsa o planın takip edildiğinden emin olun. Eğer bir planınız yoksa duruma tepki göstermek yerine çocuğunuzun durumuna cevap vermeye çalışın. Bunu yapmak için “Şu an bir problemimiz var, bunu birlikte nasıl çözebiliriz?” gibi ortaklığınızı gösteren cümleler kurabilirsiniz

Emir vermeyin-Tartışın.

Çocuğunuzu sinirlendiren şeyin ne olduğunu anlamaya çalışın. Bunu ona sorun, cevabını dikkatlice dinleyin ve karşılık verirken onunla empati kurduğunuzu gösteren cümleler kurun, “Seni anlıyorum” gibi. Eğer durumu kavrayamıyorsanız sabırla, kavrayana kadar mantıklı tartışmanızı sürdürün. Böyle bir durumdayken ona emir verici bir tavırla konuşmak sorunu hem çözmez hem de çocuğunuzun sakinleşmesine katkıda bulunmaz.

Talep etmeyin.- Cesaretlendirin.

Çocuğunuz sinirlenmişken ondan bir şeyler yapmasını istemek çok iyi sonuçlar vermeyecektir. Siz sakinleşmesini istediğiniz için bu kolaylaşmayacaktır da. Ama eğer onu konuşmalarınızla destekler ve cesaretlendirirseniz onun bu karmaşık duygu durumuyla başa çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Pes etmeyin.

Özel ilgiye ihtiyaç duyan bir çocuk yetiştirmek büyük ölçüde sabır ve güç gerektirmektedir. Karşınıza çıkacak birçok güçlükle başa çıkmak için kararlı davranmak çok önemlidir. Çok bunaldığınız zamanlarda sizi rahatlatmak için lazım olan zamanı kendinize vermelisiniz. Ne kadar yoğun bir şekilde çocuğunuzla ilgilenir ve kendinizi ihmal ederseniz işler sizin için zorlaşır ve kendinizi sık sık pes etme noktasında bulursunuz. Eğer kendinize ait rahatlama, dinlenme, eğlenme zamanlarınız olmaz ise çocuğunuzla yaşadığınız her zor anda kendinizi dibe vurmuş hissedebilirsiniz. Pes etmemek için kendinize böyle zamanlar ayırıp tazelenmeniz çok önemlidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !