Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Histrionik Kişilik Bozukluğu

Histrionik Kişilik Bozukluğu

Yazar: Ankara Psikolog

Histrionik kişilik bozukluğu, uzun süreli dikkat çekme davranışları ve aşırı duygusallıkla kendini belli eden psikolojik bir rahatsızlıktır.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Belirtileri:

Bireyde dikkat çekme ve duygusallık genellikle yetişkinliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkar. Bunun haricinde bu kişilik bozukluğuna sahip kişilerde aşağıdaki belirtiler de gözlemlenebilir:

  • Bir grup içerisinde ilgi merkezi olmadığında rahatsız olmak
  • Diğerleriyle kurulan ilişkinin genellikle baştan çıkarıcı ve cinsellik içerikli olması
  • Teşhirci davranış örnekleri
  • Duygu durumlarında başkalarına yüzeysel gelebilecek hızlı değişimler yaşamak
  • Ani kararlar almak
  • Duyguların dramatize edilerek ve abartılarak yaşanması
  • Diğerlerinden kolay etkilenen bir yapıya sahip olmak
  • Eleştiriye ve onaylanmamaya karşı aşırı hassasiyet

 

Histrionik kişilik bozukluğu tanısı koyulabilmesi için bu belirtilerin en az bir senedir görülmesi gerekmektedir. Birçok kişilik bozukluğu gibi, bu kişilik bozukluğundaki belirtilerin şiddeti ilerleyen yaşla beraber azalmaktadır.

Histrionik kişilik bozukluğunun toplumun %2’lik bölümünde görüldüğü ve kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olduğu söylenebilir.

Bu ruhsal rahatsızlığın tanısı ancak psikolog veya psikiyatrist gibi profesyonel sağlık uzmanı tarafından konulabilir. Bu kişilik bozukluğuna sahip insanlar genelde kendi inisiyatifleriyle bir uzmana gitmezler. Ancak, belirtiler günlük yaşantıyı çokça etkilemeye başladığında profesyonel yardım almaya yönelirler.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Sebepleri:

Bugün hala histrionik kişilik bozukluğunun neden kaynaklandığı bilinmese de bu konuda konuşulan birkaç teori vardır. Bunlardan en yaygını ise biopsikososyal model olarak bilinen, kişilik bozukluğunun oluşmasında genetik ve biyolojik etmenlerin, aile yaşantısı, gelişim süreçleri gibi sosyal etmenlerin ve karakter, mizaç, stresle başa çıkma yolları gibi psikolojik etmenlerin bir arada olduğunu savunan bir teoridir. Kısacası, bu üç etmenin olumsuz bir şekilde bir arada bulunması histrionik kişilik bozukluğunun görülmesine sebep olabiliyor.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Tedavisi:

Histrionik kişilik bozukluğu için kişilik bozukluğu konusunda uzmanlaşmış bir terapistle uzun dönemli terapi görmek genellikle kullanılan bir yöntemdir. İlaçla tedavi ise günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen belirtilerin giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kaynak: http://psychcentral.com/disorders/histrionic-personality-disorder-symptoms/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !