Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Hoşlandığınız Kişiyle Nasıl Konuşmalısınız?

Hoşlandığınız Kişiyle Nasıl Konuşmalısınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Etkilendiğiniz birinin karşısında konuşmak her zaman kolay olmaz. Karşısına çıkıp konuşmak istersiniz ancak heyecanlanıp elinize yüzünüze bulaştırmaktan korkarsınız. Bu endişelere kapılmanız son derece normal olsa da karşınızdakinin da normal bir insan olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca hata yapmak hayatın bir parçası o yüzden biraz heyecanlanıp bunu belli etseniz bile sorun yok. Hoşlandığınız kişiyle konuşacağınız zaman şimdi bahsedeceğimiz ipuçlarında faydalanabilirsiniz, keyifli okumalar.

  1. Mükemmel bir göz teması ve gülümsemeyle işe başlayın

İyi bir konuşma henüz siz herhangi bir şey söylemeden başlar. Beden dilinin iletişimde ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyen yok o yüzden önce göz teması kurup gülümsüyoruz.

  1. Basit bir başlangıç yapın.

En güzel gülümsemenizi takındıktan sonra “Merhaba!” diyerek konuşmayı başlatabilirsiniz. Zaten konuşmanın en başında ciddi bir şeyler söyleyecek değilsiniz ama basit başlangıçlar karşınızdakinin tepkisini ölçmenize de yardımcı olur.

  1. Yaptığınız konuşmanın güveninizi kırmasına izin vermeyin.

Konuşmanız dakikalar sürecek veya çok eğlenceli geçecek diye bir kural yok. Son derece sıradan ve kısa da olabilir ama unutmayın kısacık bir konuşma bile sonraki konuşmalarınız için faydalı olacaktır.

  1. Komik olun.

İçinizden gelerek komik ve eğlenceli bir insan olmuyorsanız tabi ki sahteleşmeyin. Zaten komik olmanın en doğru yolu kendiniz olmaktan geçer. Konuşmayı eğlenceli hale getirmek için minik dokunuşlar yapabilirsiniz.

  1. Onu meraklandırın.

Ona beklediği cevaptan daha farklı bir cevap verin. Mesela gününüzün nasıl geçtiğini sorduğunda ‘İyi’ demek yerine ‘Kötü sayılmaz, senin?’ diyebilirsiniz.

  1. Kendiniz olun, sahte fikirler ve ilgiler üretmeyin.

Karşınızdakinin söylediği her şeye katılmaktan vazgeçin. Kendi fikirlerinizi de konuşmanın içine yerleştirin. Sırf o bir şeyi sevdiğini söyledi diye ‘Ben de çok severim.’ demeyin.

  1. Ona ipuçları verin.

Kadınlar bu maddede biraz daha uzmandırlar. Onu herhangi bir yere direk davet etmektense planlarınıza dair ipuçları verebilirsiniz.

  1. Aşırı hevesli davranmayın.

Konuşmanız güzel geçmiş olabilir, bu harika bir haber ama yine de sakinliğinizi koruyun. Artarda mesajlar atıp sık sık aramaya başlamayın.

  1. Doğru bir yerde konuşun.

Kalabalık bir ortamda veya yemek sırasında konuşmak çok doğru bir seçim olmayabilir. Daha sakin bir yer seçmeye çalışın, hatta yalnızca ikiniz olursanız daha da güzel olur.

  1. Fiziksel temas kurmaya çalışın.

Hoşlandığınız kişiye bu mesajı vermek istiyorsanız koluna veya omzuna küçük bir dokunuş kondurabilirsiniz. Böyle küçük fiziksel temaslar son derece etkilidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !