Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » İlişkilerin 6 Türü: Sizinki Hangisi?

İlişkilerin 6 Türü: Sizinki Hangisi?

Yazar: Ankara Psikolog

Her insan eşsizdir evet ama kurduğumuz ilişkiler genellikle belli kalıplara göre şekillenirler. Bunu daha iyi açıklamak için ilişkileri 6 başlık altında topladık. Bakalım içlerinden size uygun olanı bulabilecek misiniz?

“Karşılıklı Büyüme” İlişkisi

Bu ilişki tipinde her iki kişi de diğerinin duygusal ve zihinsel gelişimine destek olur. Duygusal gelişim yetişkin hayatının büyük bir parçasıdır o olmadan hayatta ilerlemek pek mümkün değildir. Bu tip ilişkilerde tarafların birbirine sunduğu destek çok kıymetlidir ve eğer böyle bir ilişkiniz varsa çok şanslı olduğunuzu söyleyelim. ilişkinizin uzun sürmesi için elinizden geleni yapın.

“Rahat ve Sessiz” İlişki

İki kişi birbirlerine duygusal olarak bağlı ve birbirlerinin yanında rahatlarsa sessizlik içinde endişesiz bir şekilde vakit geçirebilirler. Böyle bir ilişkiye sahip olmak kolay değildir çünkü insanlar genelde bir aradayken uzun sessizlikler olduğunda ortamın garip ve tedirgin edici olduğunu söylerler. Bu tip ilişkilerde sessizlik tarafları rahatsız etmez aksine güvenlidir.

“Ortaklık” İlişkisi

Bu tip ilişkiler ne iyi ne de kötü olarak değerlendirilebilirler. İnsanlar bu tip ilişkilere belli bir amaç peşinde koşarken ihtiyaç duyarlar. En kötü senaryoda taraflardan bir tanesi partnerinin hayatında sürekli olmayacağını bilir ancak hedefine ulaşana kadar ilişkiyi sürdürür. İlişki partnerlerden birinin veya ikisinin birden hedefine ulaşmasıyla son bulur.

“Deneysel” İlişki

Bu ilişki temelde bencil bir ilişki çeşididir. İlişkideki kişilerden birinin bir hedefi vardır ve bunu başarıp başaramayacağını görmeye çalışır. örneğin, değişmeye çalışan bir insan bunu başarabilir miyim acaba diye bir ilişkiye başlar ve ilişki süresince kendi hedefiyle ilgilenir. Bu tip ilişkiler genelde yıkıcı bir biçimde sonlanır.

“Sürükleyici” İlişki

Tüm ilişki tipleri içinde en kötü olanı budur. Bu ilişkiler uzun zaman önce bitmiş olması gerekirken hala peşinden sürükleyen ilişkilerdir. Genellikle kötü bir ayrılıktan sonra barışıp tekrar beraber olmakla başlar. Ayrılık kötü olmasına rağmen taraflar bitmeye yüz tutan sevgileriyle nefes almaya çalışır ve başaramazlar. Söküp atamadıklarından da ilişkiye saplanıp kalır ve sürüklenirler.

“Rekabet” İlişkisi

Bu tip ilişkilerin sonunda da iyi bir şey yaşanmayacaktır. İlişkideki iki taraf da ilişkiyi bir yarış, rekabet haline getirirler. Birlikte olmak yerine karşı karşıya gelmiş iki rakip gibidirler. Sürekli birbirlerinin önüne geçmeye çalışırlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !