Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » İlişkilerinize Zarar Vermeden Hayır Demenin 5 Yolu

İlişkilerinize Zarar Vermeden Hayır Demenin 5 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Hayır” demekte zorlanıyor musunuz? Yalnız değilsiniz; pek çok insan “hayır” demek konusunda problem yaşıyor. Bazılarımız ailemizin, akrabalarımızın, öğretmenimizin veya patronumuzun ricalarına, isteklerine “hayır” demenin ayıp olacağını duyarak büyüyoruz. Çoğu insan dışlanacağı, diğerlerini inciteceği ya da bir anlaşmazlığa sebep olacağı korkusuyla “hayır” diyemiyor.

Oysa “hayır” diyebilmek sınırları koruyabilmenin ve hayatınızda kendi önceliklerinize yer verebilmenin tek yoludur.

Örneğin bir arkadaşınız arabanızı ödünç almak istiyor, fakat siz arabanızı başkalarının kullanmasında hoşlanmıyorsunuz ve bu sebeple arabanızı vermek istemiyorsunuz. Aşağıda diplomatik ve kesin bir biçimde “hayır” diyebilmek için kullanabileceğiniz 5 ifade var:

–          Arabamı kullanan tek insan olmayı tercih ediyorum.

–          Arabamı ödünç vermemeyi tercih ediyorum.

–          Maalesef, arabamı ödünç veremeyeceğim.

–          Başkalarının arabamı kullanması konusunda kendimi rahat hissedemiyorum.

–          Arabamı başkasına ödünç vermeyeceğim konusunda kendime söz verdim.

Yukarıdaki örneklerin hepsinde kişi kendi tercihlerinden ve arabayı ödünç vermenin kendisine neler hissettirdiğinden bahsettiği için, karşıdaki kişinin karşı gelme olasılığı oldukça düşüktür. Eğer kişi isteğinde ısrarcıysa bu cümlelerin kombinasyonlarıyla “hayır” demeye devam edin.

“Hayır” demeyi daha etkili hale getirmenin yolu “sandviç metodu” olarak bilinen bir yöntem kullanmaktır. Bu yöntem olumlu bir cümleyle başlar, arkasından diplomatik bir biçimde “hayır” denir ve son olarak başka bir olumlu cümleyle devam eder. Örneğin, “Bu hafta sonunda bir arabaya ihtiyacın olduğunu anlıyorum, gerçekten arabamı başkalarının kullanması konusunda kendimi rahat hissetmiyorum. Umarım bu hafta sonu için bir araba bulabilirsin.”

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

bahtiyar baysan 19 Nisan 2012 - 09:49

Yararlandım. Sahifenizi incelemeye devam edeceğim. Sizi izlemeye devam edeceğim.
teşekkürler.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !