Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » İlk Defa Cinsellik Yaşamaya Gerçekten Hazır mısınız?

İlk Defa Cinsellik Yaşamaya Gerçekten Hazır mısınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Seks yapmak kişinin kendi aldığı bir karardır. Bir başkası istiyor ya da üzerinizde baskı kuruyor diye almamanız gereken bir karardır. Eğer seks yapmaya karar verdiyseniz aklınızda soru işareti kalmamış bunları bir şekilde ortadan kaldırmışsınız demektir. İşte seks yapmaya hazır olduğunuzu gösteren işaretler.

Seksle ilgili tüm riskleri bilirsiniz.

Seks yapmanın riskleri denildiğinde kişilerin aklına ilk gelen, eğer hamile kalınması gibi bir plan yoksa, hamile kalma riskidir. Ancak bahsettiğimiz riskler hamile kalmakla sınırlı değildir. Seks yapmaya karar veren bir kişi cinsel yollarla bulaşan hastalıkların da farkında olmalıdır ve partnerine bu konuda güvenmelidir.

Risklerden korunma yöntemlerini bilirsiniz.

Seks yaparken hamileliğe ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı alınan birçok önlem vardır. Bunları bildiğinizde ve hepsi hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzda kendinizi sekse hazır hissedebilirsiniz. Ancak edindiğiniz bilgilerin güvenilir kaynaklardan geldiğinden emin olmalısınız. Özellikle internette pek çok yanlış bilgi vardır ve bilgi kirliliği oluşturmaktadır.

Hem partneriniz hem de siz sarhoş değilsinizdir.

Sarhoşken alınan kararların ve gerçekleştirilenlerin ertesi gün siz pişmanlık yaşatması çok olasıdır. Çünkü alkol karar vermenizi ve düşünce şeklinizi etkiler. Ayrıca sarhoşken korunma yöntemlerini doğru kullanma ihtimaliniz ciddi bir düşüş gösterir.

Partnerinize güveniyorsunuzdur.

Seks yaparken birisiyle en savunmasız halinizle birlikte olursunuz ve ona olabileceğiniz en yakın noktadasınızdır. Eğer partnerinize, size seks sırasında veya sonrasındaki zamanda nasıl davranacağına dair en ufak bir şüpheniz varsa onunla beraber olmadan önce bu şüphelerinizi yok etmek isteyebilirsiniz.

Kötü bir deneyime hazırsınızdır.

İlk kez seks yaptığınızda hayalinizdeki gibi romantik, eğlenceli ya da seksi bir deneyim yaşamayabilirsiniz aksine garip ve acılı bir deneyim bile olabilir. Sizi neyin beklediği konusunda daha gerçekçi fikirlerinizin olması yardımcı olacaktır.

Bunu yalnızca kendiniz için yaptığınızı bilirsiniz.

Sadece gerçekten siz istediğiniz için seks yapmalısınız, partneriniz istediği için ya da kendinizi baskı altında hissettiğiniz için değil.

İstediğiniz an “Hayır” diyebileceğinizi biliyorsanız.

Seks yapmadan önce istediğiniz an vazgeçebileceğinizden emin olmalısınız, bir saniye öncesi olsa bile. Bedeninizin kontrolü yalnızca size ait ve yapmak istediğiniz şeylere özgürce karar veriyor ya da özgürce vazgeçiyor olabilmelisiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !