Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » İmkansız Aşkın 5 Psikolojik Açıklaması

İmkansız Aşkın 5 Psikolojik Açıklaması

Yazar: Ankara Psikolog

Neden bazen olmayacak aşkın peşinden koşarız? İşte size psikoloji dünyasından 5 açıklama:

imkansiz aşk-1

1.Sahip olamayacağımız şeyler bize daha değerli gelir.

Sosyal psikolojide ve ekonomide kullanılan Kıtlık Prensibi (Scarcity Principle) bize bu durumu açıklıyor. Bu kavrama göre, insanlar satılmış olan veya stokta çok az kalmış ürünleri daha fazla istiyor. Ürün ne olursa olsun ona sahip olamayacağımız düşüncesi, o ürünü bize daha çekici kılıyor.

zor aşk

2.Zoru severiz.

İnsanoğlu olarak riske girmeyi ve ödül kazanmayı severiz. Bir şeyler için çabalamak hoşumuza gider ve uğruna çalıştığımız şeyi kazanmak isteriz. Böylelikle kendimizi kanıtlamış oluruz. Bu yüzden eğer bir şeyleri elde etmek çok kolaysa o bize çekici gelmez ve imkânsız olanın peşinden gitmek her zaman daha heyecanlıdır.

özgüvensizlik

3.Özgüven meselesi…

Belki içten içe o kişiden hiç hoşlanmıyorsunuzdur. Ama yeterince kuvvetli olmayan bir özgüven işleri değiştirebilir. Kendinize güveniniz yeteri kadar olmadığı için bazı şeyleri hak etmediğinizi düşünürsünüz. Bu düşük özgüven size onun sevgisini hak etmediğinizi de düşündürtebilir. Başka birinin bizi sevmeyeceği korkusu gözümüzde onu daha değerli hale getirebilir.

bağlanma korkusu

4.Bağlanmaktan korkuyor olabilirsiniz.

Birinden çok hoşlanıyor olsanız bile, onunla bir ilişkide bulunma fikri size korkutucu gelebilir. Özellikle daha önce hiç romantik bir ilişki yaşamamış kişiler, ilişkiyi nasıl yürüteceklerini bilmediklerinden karşı tarafa doğru bir adım atmazlar. Karşı tarafın sizin hislerinizi bilmemesi, olası bir ilişkiyi başlamadan bitirecektir.

romantik adam

5.Umutsuz bir âşık olabilirsiniz.

İmkânsız bir aşkın içinde olmak sizi mutlu ediyor olabilir. Yoğun duygularla yüklü bir hayatı yaşamak bir seçimdir. Romantizmi seven, birine âşık olmak yerine “aşk” kavramına âşık olanlar böylelerdir. Hatta olayların üzerinde bir kontrolün olmadığını bilmek kişinin kaygısını azaltan bir savunma biçimi bile olabilir.

Kaynak: http://reluv.co/7-psychological-reasons-why-we-fall-for-those-we-cant-have/7/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !