Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » İnsanlara Nasıl Sınır Koyarsınız?

İnsanlara Nasıl Sınır Koyarsınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Kim ne derse desin belirgin sınırları olan insanlar hayatlarını çok daha sağlıklı şekilde sürdürürler. Sınır çizmenin kötü bir yanı yoktur ilişkilerinize zarar vermez aksine onları daha güçlü ve belirgin kılar ki bu işinize çok yarar. Peki, sınır çizmek ya da var olan sınırlarınızı belirginleştirmek için ne yapabilirsiniz? İşte cevaplar:

  1. “Hayır” demeye başlayın

Hem de hiç vakit kaybetmeden. Gerektiğinde reddedebilme alışkanlığı hayati önem taşır ve ne kadar erken edinirseniz o kadar iyi olur.

  1. İçgüdülerinize güvenin

Zihniniz ve bedeniniz uyum içinde çalışır, birbirlerine sinyal gönderirler eğer sizi rahatsız eden içinizi kemiren bir durum yaşıyorsanız onu geri çevirin.

  1. İnsanların ne düşündüğünü dert etmeyin

Çünkü dert etseniz de etmeseniz de onlar sürekli bir şeyler düşünecekler. Çevrenizdekilerin hakkınızda ne düşündüğüyle ilgilenmeniz normal ama fazla kapılırsanız sınırlarınızı kaybeder ve onların istediği insan olmaya çabalarsınız.

  1. Reddettiğiniz şeyler için özür dilemeyin

Size sunulan her fikri, öneriyi, daveti kabul etmek zorunda değilsiniz. Sizin de yapmak istemediğiniz şeyler olabilir ve bu son derece sağlıklıdır. Reddettiğiniz şeyler için özür dilemeyin, bu davranış karşınızdakine aslında reddetmek istemediğiniz mesajını verebilir.

  1. “Hayır” dediğinizde kesin ve emin olun

Silik ve ürkek bir şekilde ‘Hayır’ dediğinizde çevrenize pek de net bir mesaj vermezsiniz. Çevrenize bağıra çağıra, aksi bir şekilde sürekli karşı çıkmanızı söylemiyoruz ama kendinizden emin ve net bir şekilde konuşursanız bu sizin iyiliğinize olur.

  1. ‘Evet’ sözünüzün açık olmasını sağlayın

Karşınızdaki neye ne kadar onay verdiğinizi bilsin. Öncelikleriniz, kabul ettikleriniz ve etmedikleriniz konusunda açık sözlü davranın ki ilişkileriniz hem belirgin sınırlara sahip olsun

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !