Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » İnsanların %90’ında Olan “Phantom Vibration Sendromu” Sizde de Var Mı?

İnsanların %90’ında Olan “Phantom Vibration Sendromu” Sizde de Var Mı?

Yazar: Ankara Psikolog

“Phantom vibration” (hayali titreşim) sendromu kulağa çok havalı gelse de aslında çok bilindik bir durum. Bu sendrom, hiçbir arama veya mesaj gelmemesine rağmen cebinizde telefonunun titrediğini sanmanızdır.

Yapılan bir araştırma cep telefonu kullanan insanların %90’ının bu yanılsamayı deneyimlediğini gösteriyor.

Dr. Robert Rosenberg modern çağda ortaya çıkan bu sendromun üzerine çalışan araştırmacılardan bir tanesi ve şunları belirtiyor:

“Telefon cebinizde hareket ettiğinde “Biri beni arıyor” diyorsunuz. Pantolonunuz yürürken birbirine sürtünüp ses çıkarınca “Mesaj aldım” sanıyorsunuz. Bazen bacağınızda bir kasılma oluyor ve bu sefer de “Bir başkası yine beni arıyor” diye düşünüyorsunuz. Ama tüm bunlar aslında sadece “phantom vibration”.

“Phantom vibration sendromu” ilk olarak çağrı cihazlarının kullanıldığı zamanda ortaya çıkmıştır. Dr. Rosenberg’e göre bu yalnılsama bir çeşit vücut alışkanlığı olabilir:

“Düşünün ki bir gözlük takıyorsunuz. Bu gözlüğü takmaya alıştıktan sonra o sizin artık parçanız olacak ve bazen onu taktığınızı bile unutacaksınız. Cebinizdeki telefon için de durum böyle. Telefon aslında vücudunuzun bir parçasıymış gibi oluyor ve telefonunuzun olduğu bölgeden ne zaman bir titreşim gelirse o zaman bir arama veya mesaj aldığınızı düşünüyorsunuz. Bu alışkanlık bir yerden sonra sizde yanlış algılamalara da sebep oluyor ve ortaya bu sendrom çıkmış oluyor.”

Dr. Rosenberg bu sendrom için kaygılanacak bir şey olmadığını ama bunu sık sık deneyimlemenin kişiler için rahatsız edici olabileceğini söylüyor.

Önerisi ise basit: Telefonunuzu başka ceplerde taşımaya çalışın.

 

Bu sendrom ile ilgili video:

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !