Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » İnsanların Kendileriyle Gerçekleştirdiği 5 İlginç Deney

İnsanların Kendileriyle Gerçekleştirdiği 5 İlginç Deney

Yazar: Ankara Psikolog

Bazen insanlar sahip oldukları gücü ve iradeyi kanıtlamak için inanılmaz şeyler yapabiliyorlar. Hatta dünya üzerinde birbiriyle birçok konuda yarışıp rekor kırmaya çalışan insanlar var. Bu yazımızda ise insan iradesinin gücünü gözler önüne sermeye karar vermiş 5 kişinin öyküsünü bulacaksınız, keyifli okumalar.

Nefessiz 17 dakika!

1

David Blaine bir illüzyonist ve hayat felsefesi şu: “Eğer bir kişi yapabiliyorsa, herkes yapabilir.” Gerçekleştirdiği en ilginç deneylerden bir tanesi ise su altında tam 17 dakika 4 saniye boyunca nefessiz kalması.

İllüzyonistin imza attığı diğer deneylerden bazıları ise Times Meydanı’nda bulunan buz  dolu bir kabın içine girerek 63 saat, 43 dakika, 15 saniye boyunca burada durması ve 30 metre yüksekliğindeki ve 56 cm genişliğindeki bir sütunun üzerinde 35 saat boyunca durmasıdır.

 

Parasız Yaşam

2

Yakın zamanda ülkemizde de benzer bir haber çıktı ancak birçok eleştirilebilir yönü vardı ve eleştirildi de. Heidemarie Schwermer’in hikayesi ise şu şekilde; 53 yaşında sahip olduğu eşyaların neredeyse hepsini bağışlayan ve evinden ayrılan Heidemarie’nin elinde bir bavul dolusu eşyadan başka bir şey kalmadı. İnsanların maddiyata çok önem verdiği düşüncesiyle yola çıkarak parasız yaşama kararı aldı. Kalacak yer ve yiyecek karşılığında küçük işler yapıyordu. Başka bir hayatın mümkün olduğunu tüm insanlara kanıtlamak istedi. Başlarda zorlansa da zamanla yaptığı şeyin onu özgürleştirdiğini hissetti ve devam etti. Kendisi tam 18 yıldır bu şekilde yaşıyor.

 

Atıksız Yaşam

3

Bea Johnson isimli kadın küresel kirlilikle savaşmak için çok basit bir yol benimsedi ve tekrar kullanamayacağı veya geri dönüştürülemeyecek hiçbir şeyi kullanmamaya başladı. 4 kişilik bir aile olmalarına rağmen çok fazla kullanmadıkları eşyaya sahip olduklarını söyleyen Bea öncelikle bunlardan kurtuldu ve alışveriş yaparken daha dikkatli olmaya başladı. Hayatının artık daha kolay ve pürüzsüz olduğunu söyleyen Bea ve ailesinin bir yıl boyunca çıkardığı çöp orta boy bir kavanoza sığdırılabilecek kadar küçük.

 

Bitmeyen Yolculuk

4

Colin Wright’ın hayatta sahip olduğu 3 prensibi hümanistlik, minimalistlik ve açık fikirli olmak üzerine kurulu. Colin dünyayı dolaşan genç bir gezgin ve her 4 ayda bir otostopla yeni bir ülkeye doğru yola çıkıyor. Gideceği yere kendi bloğunda açtığı anketle karar veriyor. Ona göre deneyimlediği bu yaşama biçimi özgürlüğün en saf hali. Colin’in gezginlere tavsiyesi ise şu şekilde: “Kendinizi tüm olasılıklara açın ve fazla plan yapmaktan kaçının, genel bir fikriniz olsa da yeter. Esnek olmaya çalışın ve işler düşündüğünüz gibi gitmediğinde çıldırmayın. İnsanlara karşı arkadaş canlısı ve açık olun, onlara saygı duyun.”

 

İnternetsiz geçen 1 yıl.

5

Paul Miller isimli bir gazeteci 1 yıl boyunca interneti kullanmamaya karar veriyor ve uyguluyor. Kimilerine bu deney biraz basit görünse de internet çoğu insan için yemek içmek gibi önemli bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Paul’un interneti bırakmak istemesinin sebebi ise kendini daha özgür hissetmek. Paul bu süreçte rahatlamak için yazmaya başlıyor ve birkaç ay sonra fark ediyor ki internetsiz olmak asıl sorun değil, asıl sorun internetin sosyal hayatın içine çok işlemiş olması ve o olmadan insanların diğerleriyle bağ kuramadıklarını hissetmesi.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !