Buradasın Ankara Psikolog » Ergenlik Dönemi » İnternet ve Bilgisayar Bağımlılığından Kurtulmak

İnternet ve Bilgisayar Bağımlılığından Kurtulmak

Yazar: Ankara Psikolog

İnternet kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Bazıları için internet bir bilgi ve iletişim kaynağı olmanın ötesinde, tam bir bağımlılığa dönüşmüş durumda. Günlerini ve gecelerini bilgisayar karşısında geçiren bir “internet bağımlısı” içinde bulunduğu ruh halini şu sözlerle açıklıyor: “Sanki içimde ikinci bir benlik oluştu. Hayatım boyunca düşündüklerimi internette buldum. Sanal gerçeklik ruhumu adeta esir aldı.

Önümde açılan bu yeni dünyadan kopmam artık mümkün değil.” Birçok kişi bu bağımlının ifade ettiğine benzer gerekçelerle internetteki porno siteleri, online alışveriş siteleri, talih ve bilgisayar oyunları ya da çeşitli hobi sayfalarında saatlerini geçiriyorlar. Belki de gerçek dünyada karşılığını bulamadıkları birçok tutkuyu ve tutsaklığı sanal dünyada yaşıyorlar.

İnternet bağımlılarına yardımcı olmak için kurulmuş web siteleri bile var. Bu sayfalara gelen mesajlara bakılacak olursa, ölçüsüzlük, bütün internet bağımlılarının ortak yanı olabilir: Bağımlıların, genellikle sabah 08:00’den gece 23:00’e kadar ya da tam tersi gece geç saatlerden sabahın erken saatlerine kadar bilgisayar başından kalkmadıkları dikkat çekiyor. Dostlarıyla vakit geçirmekten, aile ve iş hayatından ve yaşamdaki başka iletişim biçimlerinden giderek uzaklaşıyorlar. Üstelik, kendileri de çoğunlukla bu kötü gidişin farkındalar.

√ Beyinde ve ruh dünyasında oluşan değişimler
• İnternet bağımlılığı konusunda yapılan bir anket çalışmasındaki anketi cevaplayan internet kullanıcılarının %40’ının kendilerini “bağımlı” olarak gösterdikleri belirtiliyor. Anket yapılanların beşte biri ise internetteki sohbet (chat) ortamlarını bir tür uyuşturucu gibi görüyorlar. Orada kendinden farklı bir kişilik sergilemek birçok kişiye cazip geliyor.

• Yapılan psikiyatrik araştırmada, internet bağımlılarının beyinlerinde dopamin ya da endorfin gibi maddelerin düzeylerinin arttığı, kumar bağımlılarındakine benzer nörokimyasal değişikliklerin meydana geldiği ortaya konuyor. Bu kişiler gerçek dünyayla pek ilgilenmiyorlar. Aile yaşamı anlamını yitiriyor. Siber dünya herşeyden önemli ve vazgeçilmez bir yaşantıya dönüşüyor. Böylece gerçek dostlarından ve çevresinden kopan kişi, sanal dostlarıyla birlikte kendine yeni bir yaşantı kuruyor.

• Yine, yapılan araştırmalar, sürekli internet kullanıcılarının yüksek düzeyde depresyon ve yalnızlık hissettiğini ortaya koyuyor. ABD’de yapılan bir çalışmada haftada bir saatini internet ortamında geçirmenin depresyonun ortalama %1, yalnızlık hissinin %4, sosyal ilişki ve çevre kaybının %2.7 oranında arttığı saptanmıştır.

√ Bağımlılıktan kurtulmak
• Birçok internet kullanıcısında bu heves genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında kendiliğinden azalıyor. Başlangıçta, gördüğü her yeni internet sitesine giren, chat odalarından çıkmayan, bilgisayar başında sabahlayan “hastalar” bir zaman sonra “normal”e dönüyor ve internete ayırdıkları süre azalıyor. Normal bir kullanıcı haftada ortalama beş saatini internete ayırıyor.

• Kişilik yapıları olgunlaşmayanların, depresyondakilerin ve narsistik kişilerin internet bağımlılığına eğimli oldukları psikiyatristler arasında kabul görmektedir. Patolojik net kullanımı, net bağımlılığı, ağkoliklik, online bağımlılık, internet bağımlılığı bozukluğu ya da adı ne olursa olsun, bu alışkanlığın kendine zarar verdiğinden yakınanların kuşkusuz yardıma ihtiyacı vardır. Ancak geleceğin internette olduğu ve bu fenomenin hayatlarımıza vazgeçilmez biçimde girdiği yadsınamaz bir gerçektir.

• İnternette sörf yapmanın tümüyle zararlı ve hastalıklı bir durum olduğunu söylemek mümkün değildir. Hatta internetin birçok kişi için yararlı olduğunu düşünen uzmanlar içedönük, utangaç ve sosyal fobisi olan kişilerin arkadaş edinmelerine ve kendilerini ifade etmelerine yardımcı olduğu görüşündeler. Fakat ölçüyü kaçırmamak şartıyla!

√ İnternet bağımlılığının belirtileri
o Bilgisayar nedeniyle eşler arasında anlaşmazlık ve sorun çıkması,
o İnternet dışı uğraşlara ilginin kaybolması,
o Sosyal faaliyetlerde azalma,
o İş verimliliğinin düşmesi,
o Sürekli uykusuz kalma ve yorgunluk,
o Online alışverişte artış,
o Spor faaliyetlerinden uzaklaşma ve kondisyon kaybı,
o Aile bağlarının zayıflaması,
o Dostları tarafından anlaşılamama duygusu,
o Günlük yaşamdaki diğer iş ve kişilerin online yaşama engel olduğu düşüncesi.

√ İnternet bağımlılarına öneriler
o Bilgisayarınızı daha az vakit geçirdiğiniz farklı bir mekana taşıyın,
o Başında olmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı tümüyle kapatın,
o İnternete hangi saatlerde bağlanacağınızı ve e-postalarınızı ne zaman alacağınızı gösteren bir plan yapın ve bu planı uygulayın.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !