Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » İntiharı Önceden Bilmek Mümkün mü?

İntiharı Önceden Bilmek Mümkün mü?

Yazar: Ankara Psikolog

İntihar üzerine yapılan istatistiki araştırmaların sonucu korkutucu: Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl 800.000’in üzerinde insan intihar ediyor ve bunun yaklaşık 20 katı kadar da intihar teşebbüsünde bulunuluyor.

BRIDGE-II-MIX isimli bir çalışmada, 628’i daha önce intihar girişimde bulunan, 2811 depresyon hastası inceleniyor. Her bir hasta ile bir psikiyatrist normal bir görüşme gerçekleştiriyor.

Araştırmada, daha önce yapılan intihar girişimleri, aile geçmişi, şimdiki ve geçmiş tedavileri, hastaların klinik durumları ve bazı ölçekler üzerindeki skorları ölçüt olarak kullanılıyor.

Araştırmacılar, daha önce intihara teşebbüs eden ve hiç teşebbüs etmemiş depresyondaki hastaların arasındaki farkları davranışlarına ve kişiliklerine bakarak dikkatle inceliyor. Çalışmayı yürütenlerden Dr. Dina Popovic: “İncelemelerimiz sonucunda, intihardan önce gelen davranışların sadece depresif değil, aynı zamanda manik özellikleri de beraber taşıdığını gördük. Özellikle daha önce intiharı deneyen hastalar, denemeyenlere göre bu tür karma davranışları daha fazla sergiliyordu.” diyor.

Araştırmada, daha önce intihar girişiminde bulunan ve depresyon geçirmiş hastaların %40’ının mani ve depresyonun beraber olduğu karma dönem geçirdiği bulunuyor.

Verilerin analiz edilmesinin ardından ortaya ikinci bir sonuç daha çıkıyor. Buna göre; depresif hastalar arasında intihar etme riski aşağıdaki durumlar bir araya geldiğinde %50 daha artıyor. Bunlar,

  • Riskli davranışlar.
  • Psikomotor ajitasyon (davranışsal ve ruhsal heyecanlılık içeren tutarsız aşırı davranışlar)
  • Dürtüsellik (düşüncesiz, karar vermeden yapılan ve sonucu düşünülmeyen davranışlar)

Popovich’e göre, ruh sağlığı uzmanları depresyondaki bir hastanın intihar riskini doğru belirlemek istiyorsa, hastaya günlük davranışlarının ayrıntılarını detaylıca soruşturmalılar.

Araştırmanın en önemli artısı ise çok büyük bir katılımcı sayısına sahip olması ve gerçek dünyayı çok daha fazla yansıtması olarak düşünülüyor.

Kaynak: http://psychcentral.com/news/2015/09/04/researchers-identify-key-behaviors-that-predict-suicide/91813.html

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !