Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » İş Memnuniyetiniz İçin 7 Anahtar

İş Memnuniyetiniz İçin 7 Anahtar

Yazar: Ankara Psikolog

Yorucu bir iş gününün ardından düşündüğünüzde işinizden memnun olduğunuzu hissediyor musunuz?

Yapılan araştırmaların çoğu çalışanların üçte birinin işlerinden tatmin olmadıkları gerekçesiyle iş değiştirmeyi düşündüğünü gösteriyor. Yine de çoğu insan iş değiştirme düşüncesini eyleme geçirmeksizin mutsuz oldukları işlerde çalışmayı sürdürüyor.

Bu içerikle size iş memnuniyetini etkilediği bulunan 7 faktörden bahsedeceğiz.

Küçük zorluklar

Çalışanların işlerinden tatmin olma durumları sanılanın aksine küçük günlük sıkıntılardan daha çok etkilenir. İş yerinde nerdeyse her gün yaşadığınız kontrolünüz dışında gelişen küçük sıkıntılar memnuniyetinizi en ciddi sarsan etkilerdendir.

Adil ücret algısı

İşiniz ne olursa olsun sizi tatmin etmesi için ücretlendirmenin adil olması gerekir. Hak ettiğinizi düşündüğünüz kazançla gerçek kazancınız arasındaki fark arttıkça işinizin size verdiği tatmin duygusu azalacaktır. Bu konudaki kilit nokta ise ‘algıdır.’ Sizin algınıza göre sizinle eşit ölçüde çalışan bir kişi sizden fazla maaş alıyorsa memnuniyetiniz azalacaktır.

Başarı

Kişiler başarılar elde ettikçe hissettikleri tatmin duygusu artar. Bazı işlerde elde edilen başarılar açıkça görülebilirken kimisinde başarılar pek de açık olmayabilir. Büyük bir makinenin içerisindeki küçük bir dişli iseniz hangi konuda katkınız olduğunu görmeniz zor olabilir. İşte tam da bu yüzden 4. madde büyük önem taşır.

Geribildirim

Performansınız hakkında bilgi edinmeden çalışmaktan daha kötüsü yoktur. Böylesi bir bilinmezlik içinde çalışmak kesinlikle iş memnuniyetine pozitif bir katkı sağlamaz. Bazen geribildirim almak can sıkıcı olabilir ama en azından size neleri geliştirmeniz konusunda fikir verir. Olumlu geribildirimler ise direk memnuniyet kumbaranıza katkı sağlar.

Zorluk ve çeşitlilik

Kişiler genellikle daha zor, karmaşık ve çeşitli görevleri varsa işlerinden daha fazla tatmin duyuyorlar. Zor(ancak imkansız değil) işler kişilerin potansiyellerini ortaya çıkarmalarını sağladıkları için sevilirken basit işler sıkıcı olarak değerlendirilirler ve memnuniyete pozitif bir katkıları olmaz.

Örgütsel destek

Çalışanlar çalıştıkları kurumun onları önemseyip destek verdiğini bilmek isterler. Verdiklerinin karşılığını almak isterler bir anlamda. Ne kadar destek görürlerse de hissettikleri tatmin duygusu o kadar artar.

Kontrol

Her işte çalışanların belli sorumlulukları vardır ve bu sorumlulukları nasıl yerine getireceği çalışana bağlıdır. Kişiler sorumluluklarını yerine getirirken kontrolün kendilerinde olduğunu hissettikleri zaman tatmin olmaları daha kolaydır.

 

 

Her zaman sizi mutlu eden işlerde çalışmanız dileğiyle…

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !