Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » İsveç’te Mesai Günlük 6 Saat Oldu! Biz de Bu Sisteme Geçmeli miyiz?

İsveç’te Mesai Günlük 6 Saat Oldu! Biz de Bu Sisteme Geçmeli miyiz?

Yazar: Ankara Psikolog

İsveç dünyanın en mutlu ve güvenli ülkelerinden biri sayılıyor. Devlet kendi vatandaşlarına kaliteli ve ucuz sağlık, eğitim gibi hizmetler sağlıyor. Ülkede atıkların %99’u geri dönüştürülüyor.

Şimdi ise İsveç, haftada 40 saat olan çalışma süresini günlük 6 saat olacak şekilde kısaltıyor.

40 saatlik mesai, başta Amerika olmak üzere dünyanın hemen hemen her yerinde gördüğümüz bir uygulama. Özellikle ekonomik zorluk çeken veya işsizliğin yaygın olduğu ülkelerde mesai saatinin arttığı görülüyor.

Günde 8 saatlik çalışma, işin niteliğine göre değişiklik gösterse de, birçok işçiyi bitkin bırakıyor. İşçiler sosyal hayattan tamamen soyutlanıyorlar. Bu durumun farkında olan İsveç yeni bir bakış açısı getiriyor.

Günlük çalışma saatini 6’ya indirerek ne gibi değişikliğin olacağı merakla bekleniyor. Filimundus isimli Stockholm’de bulunan şirket bu uygulamaya ilk geçenlerden. Şirketin CEO’su bu değişikliğin işçileri daha mutlu edeceğini düşünüyor.

“8 saatlik çalışma süresi düşünüldüğü kadar etkili değil. Bir işe 8 saat boyunca odaklanmak oldukça zor. Kaldı ki hepimiz ailelerimizle daha fazla vakit geçirmek, yeni şeyler öğrenmek veya spor yapmak istiyoruz. Bunun bir yöntemi varsa neden denemeyelim? Bana göre işçiler diğer ihtiyaçlarını yeterince karşılarsa, kendilerine verilen süre içerisinde işlerine daha fazla odaklanacaklardır.”

Filimundus çalışma saatini 6’ya düşürürken bazı katı değişiklikler yapmayı da ihmal etmiyor. Örneğin, işçiler mesai saatleri süresince sosyal medya hesaplarından ve ilgi dağıtıcı her şeyden tamamen uzak kalacaklar.

İsveç 6 saatlik mesai süresine geçerek ne kazanır?

  • Daha odaklanmış ve performansı yüksek bir iş gücü.
  • Gün içinde daha kısa süreli yoğunluğu (trafik).
  • Sosyal hayatları daha iyi olan vatandaşlar.
  • Daha sağlıklı bir iş gücü.

Siz ne düşünüyorsunuz? Türkiye’de böyle bir uygulamaya geçilebilir mi?

Kaynak: http://higherperspectives.com/6-hour-work-day/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !