Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » İyi Bir Lider Olmanın 10 Yolu

İyi Bir Lider Olmanın 10 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

İyi bir lider denildiğinde akla gelen belli özellikler vardır. Bunların başlıcaları: kendine güven duyma, zeka, uyumluluk ve dürüstlüktür. Kişiler bu özelliklere sahip liderleri takip etmeye çok daha gönüllü olurlar. Bu içeriğimizde daha iyi bir lider olabilmek için atabileceğiniz adımları sıraladık ve sizlere yardımcı olmasını umuyoruz. Keyifli okumalar.

Liderlik stilinizi anlamakla işe başlayın.

Şu an sahip olduğunuz liderlik stilini anlamanız büyük önem taşır. Güçlü yönlerinizi, becerilerinizi ve bunların yanında da eksiklerinizi belirledikten sonra eksikliğini hissettiğiniz şeyler üzerine çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yaratıcılığı teşvik edin.

Liderleri kendilerini yaratıcı olmaları için yüreklendirdiğinde ve desteklediğinde onu izleyen kişilerin liderlerini daha olumlu değerlendirdiği görülmektedir. Etkili liderler onu izleyenlerin gelişimlerine katkıda bulunmak için onları destekler ve teşvik eder.

İyi bir rol model olun.

Liderler her zaman onu takip eden kişiler tarafından mercek altına alınırlar. Her hareketleri izlenir ve örnek alınır. İyi bir lider olmak için de kişinin sözleri ve davranışlarının tutarlı olması gerekir. Onu izleyenlerden beklediği davranışları öncelikli olarak kendisinin göstermesi gerekir.

Hırslı olun.

Hiç kimse yaptığı işte tutkulu ve kararlı olmayan bir liderin peşinden gitmek istemez. İyi liderler grup üyelerini görevlerini tamamlamaları için motive eder ve gerekli tutku ve heyecanı onlara aşılar.

Etkili bir şekilde dinleyin ve iletişim kurun.

İyi liderler takipçileriyle birebir iletişime girmeye büyük önem verirler. Onları gerçekten önemsediklerini hissettirirler ve bunu hem sözlü hem de sözsüz iletişimde başarıyla gerçekleştirirler. İletişim kanallarını açık tutar ve ulaşılabilir olurlar.

Olumlu bir tutumunuz olsun.

Liderin takipçilerine karşı olumlu bir yaklaşım içinde olması önemlidir. Bu yaklaşım grup üyelerine ilham verir ve çalışma isteklerini arttırır, aksi bir tutum kişileri olumsuz yönde etkiler.

İnsanları katkı sağlamaları için cesaretlendirin.

Ekip arkadaşlarınızın sunduğu fikirlerin hoş karşılanacağını bildiklerinden emin olun. Siz onları katkı sağlamaları için yüreklendirdikçe onların da takımı ve işlerini sahiplenmeleri artış gösterecektir. Ayrıca herkes fikirlerinin değer gördüğünü bilmekten mutlu olur.

Ekip arkadaşlarınızı motive edin.

Zaman zaman grup içinde motivasyon düşebilir ancak iyi ve etkili bir lider bu durumu kontrol altına almayı başarırlar. Grup üyelerinin motivasyonunu önemserler ve yükseltmek için yeni fikirler öne sürerler. Kendileri ortaya bir şeyler koymaları gerektiğinde bundan kaçmazlar.

Grup üyelerini ödüllendirin.

Grup üyelerini mutlu ve takdir edilmiş hissettirmenin en kolay yolu onları başarıları için ödüllendirmektir. Böylece gelecek performansları da artar. Yapılan araştırmalara göre mutlu grup üyeleri birbirlerine yardım etmek konusunda daha istekli oluyorlar ve çalışma hayatlarında daha çok çaba gösteriyorlar.

Sürekli yeni şeyler deneyin.

Liderlik özelliklerinizi geliştirmek istiyorsanız grup üyelerinden geribildirim almayı ihmal etmeyin. Yenilikçi olun, alışkanlıklarınıza saplanıp kalmayın. Etkili olabileceğini düşündüğünüz fikirlere önem verin ve bunlar için değişmeniz gerekiyorsa değişim sizi korkutmasın.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !