Buradasın Ankara Psikolog » Film ve Kitap Önerileri » Kadın Ruhunun Gücünü Ortaya Çıkaran Filmler

Kadın Ruhunun Gücünü Ortaya Çıkaran Filmler

Yazar: Ankara Psikolog

Çoğu insan zaman zaman sahip olduğu gücü unutur ve hatırlamak için onu harekete geçirecek bir kıvılcıma ihtiyaç duyar. Filmler çoğu kez bu kıvılcımı insanlara sunarlar. Bu yazımızda da kadın gücünü konu edinmiş filmleri bir araya getirdik, belki de aradığı gücü bulmak isteyenlere yardımcı olur umuduyla. Keyifli okumalar.

Still Alice (Unutma Beni, 2015)

1

Anahtar deliğinden bakarak bir ailenin hayatını gözlediğinizi düşünün, ilişkileri, korkuları, endişeleri ve mücadeleleriyle hayatına devam eden bir aile… Alice ise filmin ana karakteri ve Alzheimer ile cesurca başa çıkan güçlü bir kadın. Aynı zamanda Alice rolünde izlediğimiz JulianneMoore performansıyla 2015 En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmıştır.

Step Mom (Omuz Omuza, 1998)

2

Güçlü duygular, annelik, özveri ve kontrol edilmesi zor durumlarla ilgili bir film… Filmin baş kadın karakteri izleyicilere gösterdiği iyilik, dürüstlük ve kararlılık dolu karakteriyle izleyenlerin de kalbini kazanacaktır.

I. Jane (Jane’in Zaferi, 1997)

3

Özel efektler ve pahalı savaş sahneleri olmamasına rağmen insan ruhunun özellikle de  bir kadının gücünü başarıyla ortaya koyan sayılı filmlerden bir tanesi…

Elizabeth (Elizabeth, 1998)

4

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in hayatını konu alan ve mükemmel sahneler eşliğinde beyaz perdeye yansıtan bir film.

Malena (Malena, 2000)

5

Güzelliğiyle tüm erkeklerin ilgisini çeken ve diğer kadınlar tarafından kıskanılan bir kadın Malena… Hem yeni geldiği kasabada büyük bir etkiye sahip oluyor hem de kendinden fazlaca söz ettiriyor.

Memoirs of a Geisha (Bir Geyşa’nın Anıları, 2005)

6

Potansiyelinizi fark edip onu zorluklara rağmen her seferinde biraz daha ortaya çıkarmanın önemiyle ilgili bir hikaye. Film ArthutGolden’inromanindan beyaz perdeye uyarlanmış ve aday olduğu 6 Oscar’dan 3 tanesini kazanmıştır.

Frida (Frida, 2002)

7

Frida zengin, yaşlı, sorunlu ve ünlü Diego Rivera ile evlendiğinde 20 yaşındaydı. Onunla evlenmenin hayatında başına gelen en kötü olaylardan birisi olduğunu söyler. Film sanatçının yaşamını anlatmakla kalmaz aynı zaman da aşkın ve ailenin dünyadaki en önemli şeyler olduğunu düşünen kadının portresini çizer.

North Country (Tek Başına, 2005)

8

2 çocuk annesi boşanmış bir kadın ailesini ayakta tutmak için madende çalışmaktadır. Erkeklerin baskın olduğu bir iş alanında çalışırken hak ettiği saygıyı görmek için çabalamalı ve kendini cinsel tacizlere karşı da korumalıdır. Bir kadının zor durumlarda dahi kendi için ayakta kalabildiğini gösteren etkileyici bir film.

Erin Brockovich (Tatlı Bela, 2000)

9

Bu filmde kendini haksızlığa uğrayan insanların yanında olmaya adamış bir kadının öyküsünü izlersiniz. Erin Brockovich bunu yaparken kendi hayatını da etkilemekte ve geliştirmektedir. Kendinizi güçsüz hissettiğiniz zamanlarda izleyebileceğiniz ve aradığınız motivasyonu bulacağınız bir film.

Iron Jawed Angels (Demir Çeneli Melekler, 2004)

10

Amerikalı kadınların oy verme haklarını kazanmak için verdikleri mücadeleyi anlatan etkileyici film. Filmin ana karakteri olan kadınların gücü ve kararlılığının etkileyici olmaması imkansız.

The Blind Side (Kör Nokta, 2009)

11

Eski bir evsiz olan ünlü bir atletin, Michael Oher, yaşam hikayesine dayanan bir yapım. Bilge, adil, güçlü ve bağımsız bir kadının bir çocuğu evlat edinip ona güven aşılayarak başarıya ulaşmasını sağlamasını izlediğimiz film başrol oyuncusu SandraBullock’a Oscar kazandırmıştır.

Changeling (Sahtekar, 2008)

12

12. yüzyılın başlarında Amerika’da geçen bir aksiyon filmi. Oğlunun kayboluşunu polise bildirdikten sonra oğluna kavuşan kadın kısa bir süre sonra fiziksel benzerliğe rağmen yanındaki çocuğun oğlu olmadığını anlar. Umutsuzluğu bir kenara bırakarak sonsuz inancını koruyan bir annenin hikayesi.

The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer, 2006)

13

Bu filmle gösterişli olduğu kadar zalim de olabilen moda dünyasına bir bakış atacaksınız. Film LaurenWeisberger’in aynı isimli romanından beyaz perdeye aktarılmıştır.

Coco Before Chanel (CocoChanel’den Önce, 2009)

14

Moda dünyasının ünlü ve güçlü isimlerinden biri olan GabrielleBonheurChanel’inCocoChanel olma yolunda yaşadıklarını konu alan film. Moda filmi olmaktan çok bir hayat hikayesi bulabileceğinizi söyleyebiliriz.

Mona Lisa Smile (Mona Lisa Gülüşü, 2003)

15

Filmin ana teması kendi fikirlerinize sahip olmayı öğrenmektir aynı zamanda cesaretli, kararlı ve itibarlı olmanın da önemini vurgular.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !